TikTok-ърката и самоук фотограф Nina Collins мислеше, че кариера във фотографията е непостижима, но тя беше решена да успее. „Бях беден студент, но въпреки че учех нещо напълно различно, знаех, че искам да работя в сферата на фотографията и затова трябваше да съставя портфолио“, обяснява тя. „Научих се чрез много проучване, както и чрез много проби и грешки.“
Вместо да публикува в обичайните си платформи, където вече има присъствие, Nina реши да започне от нулата в TikTok. „Страхувах се от лоши отзиви“, обяснява тя. „Чувствах, че хората ще бъдат прекалено критични и ще забележат несъвършенства в моите умения за редактиране или настройки на фотоапарата.“
Отзивите за нейните вдъхновяващи видеоклипове в TikTok са изключително положителни и тя бързо натрупва последователи. „Стигнах до 20 хиляди последователи през първите четири месеца. Коментарите на хората бяха толкова вдъхновяващи, а те дори нямаха представа коя съм. Не беше необходимо да казват хубави неща – те коментираха, защото наистина харесаха това, което виждаха и това ми даде увереността, от която се нуждаех.“
Серията от фотосесии „Десетилетия“ на Nina, където тя показва модни стилове, прически и стилове на снимане през годините, се оказва особено популярна. Тя също така дава на зрителя достъп до нейната подготовка зад кулисите, демонстрирайки как всеки може да се опита да пресъздаде различен външен вид. Нейната цел сега е да вдъхнови други хора да вземат фотоапарат и да опитат. „Създавам своите видеоклипове в TikTok, за да споделям идеи, методи и решения с надеждата, че това може да е от полза за други хора със страст към фотографията“, казва тя.
Тук Nina ни разказва за нейната опростена фотографска постановка, как оформя снимките си и споделя някои съвети за изграждане на увереност, когато позирате за вашите собствени творчески автопортрети.
ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФИЯ
Творческа портретна фотография
1. Усъвършенствайте идеите си
„Интересувам се от модна, редакционна и портретна фотография, така че да видя как това се развива, е нещо, което намирам за наистина удивително“, обяснява Nina. „Има очевидни промени в дрехите, прическата и грима, но също така и как изглеждат снимките поради оборудването и ресурсите, налични по онова време. „Decades“ (Десетилетия) произтича от желанието ми да създам поредица от снимки, които показват нагледно това развитие.
„Научих много и най-вече какво харесвам и какво не харесвам във всеки портрет, като различни стилове на редактиране и пози, и това е нещо, което ще включа в бъдещи селфита.“
Ако искате да направите своя собствена концептуална фотосесия, Nina препоръчва да създадете табло за вдъхновение с идеи. „Направих табло в Pinterest за всяко десетилетие, включващо тоалети, пози и стилове на редактиране“, обяснява тя. „Това ми помогна да помисля какво трябва да направя, за да пресъздам всеки външен вид.“
2. Фонове, реквизити и места за снимане
Ако, като повечето хора, нямате достъп до фотографско студио, можете да създадете свое собствено студио у дома. Всъщност Nina създава всички свои визии в дома си, разчитайки на реквизити, стилизирана визия и на качеството на своя фотоапарат Canon, за да създаде вида, към който се стреми. „Всичко в моята конфигурация от настройки е много елементарно“, казва тя.
Не се нуждаете и от скъпи аксесоари. „Използвала съм абсолютно всичко като фон – кърпи, чаршафи, одеяла. Дори не ви е необходима стойка. Слагах ги върху столове, върху парапети и дори ги окачвах на вратите на шкафа. Можете също да използвате прости предмети от ежедневието, като растения, за да създадете интересен фон.“
За да гарантира, че снимачният ѝ процес е възможно най-екологичен, тоалетите, които Nina избира, обикновено идват от собствения ѝ гардероб. „Опитвам се да намеря изображения от избраната от мен епоха, на които има дрехи, които вече притежавам“, казва тя.
3. Изберете най-добрите инструменти
Nina препоръчва универсален фотоапарат като Canon EOS R6, който тя съчетава с любимия си обектив Canon RF 50mm F1.8 STM. Малък, лек и ценово достъпен RF 50mm F1.8 STM е идеален при слаба светлина и Nina харесва плитката му дълбочина на рязкост, която помага за създаването на красиво разфокусирани фонове – нещо, което има неочаквано допълнително предимство: „Наистина е удобен, когато използвате фон, който се нуждае от гладене, тъй като гънките не се виждат“, казва тя. Научете повече за избора на идеалния обектив за заснемане на портрети в нашето ръководство за фотографски комплекти.
Nina се наслаждава и на качеството на изображенията на EOS R6. „Наистина е невероятен и придава професионален вид на снимките ми, които са заснети с обичайни материали у дома“, казва тя. Тя смята подвижния екран за полезен за заснемане на снимки със самоснимачка и харесва колко лесно е свързването със смартфона ѝ чрез приложението Canon Camera Connect.
Не е необходимо да инвестирате и в скъпо осветително оборудване. „Моите уроци са замислени да бъдат възможно най-достъпни, което означава, че всеки може да се пробва вкъщи“, обяснява Nina. „Ако започна да използвам студийно осветление и светкавици, това би провалило целта. Винаги използвам добре осветени места с големи прозорци. Понякога, ако искам да включа сенки, използвам обикновени лампи и фенери – но обикновено не използвам нищо.“
Ако все пак искате да експериментирате с осветлението, можете да научите повече за създаването на домашен софтбокс за по-красиви портрети в нашето ръководство за създаване на ваши собствени аксесоари за снимки.
4. Експериментирайте с настройките
Простият подход е най-добър, когато става въпрос за снимане на автопортрети, което ви позволява да се концентрирате върху позата си и композицията. „Не обичам да променям много настройките си, щом застана пред фотоапарата“, казва Nina. „Винаги използвам автофокус. За портрети EOS R6 има невероятен режим за разпознаване и проследяване на лица и очи, така че почти няма какво да се обърка. Обикновено снимам при f/1.8 за прекрасна плитка дълбочина на рязкост, с около ISO800 и обикновено със скорост на затвора 1/125 s.“
5. Използвайте приложението Canon Camera Connect
Позиционирането ви в кадър, промяната на настройките и задействането на затвора е лесно с приложението Canon Camera Connect, което ви позволява да управлявате дистанционно своя фотоапарат с Wi-Fi от вашия смартфон, отново без необходимост от допълнителни или скъпи аксесоари.
„Честно казано не знам дали бих могла да направя който и да е мой автопортрет без него“, казва Nina. „Получавате ясна представа за това как кадрирате снимките си и можете да го използвате, за да регулирате настройките, както и като спусък за затвора. Така създавам цялото си съдържание.“
6. Упражнявайте позите си
„Знам какво ми върши работа, но знам, че е нормално да застанеш пред фотоапарата и да се почувстваш малко неловко. Може да откриете, че сте уловили „най-добрия ъгъл“, но това може да означава, че снимките ви излизат малко еднообразни“, обяснява Nina.
„Включването на реквизити ви дава нещо, с което да взаимодействате. Може да ме видите да използвам слънчеви очила, червило или блестящ сгъваем телефон, който използвах за последните си снимки на десетилетието, което пресъздавах – а именно първото десетилетие на 21 век. Можете също така да добавите движение – опитайте да раздвижите косата си, раздвижете тоалета си. И помнете, че никой друг няма да види снимките, които в крайна сметка няма да използвате, така че просто опитайте всичко!“
7. Експериментирайте с редактирането
Ако се надявате да постигнете определена визия, помислете как ще редактирате снимките си, независимо дали ще е със софтуер като безплатния софтуер Digital Photo Professional (DPP) на Canon или Adobe Lightroom. „До голяма степен разчитах на редактирането що се отнася до снимките ми, посветени на различни десетилетия“, казва Nina. „Разглеждах таблото си за вдъхновение и избирах различни неща от всяка епоха – като зърнистост, осветление и тоналност. Изображенията от 60-те и 70-те години например бяха много зелени или жълти като тоналност. Ще си отбележа тези ключови променливи и ще експериментирам с настройките в Lightroom, докато не ми харесат.“
8. Бъдете наясно със социалните медии
Показването на това как се създава една снимка, винаги се приема добре в TikTok. „В други канали в социалните мрежи може да си помислите, че това е наистина страхотна снимка, но няма непременно да знаете какво е било необходимо за създаването ѝ“, обяснява Nina. „С TikTok можете да надникнете зад завесата и да видите как създавам нещо от нищото. На хората им харесва, защото си мислят „И аз мога да го направя.“
Също така си струва да помислите и за музиката. Всеки кадър от сесията „Десетилетия“ на Nina е съчетан с подходяща за епохата песен, която е внимателно подбрана за максимално въздействие. „Освен че трябва песента да е подходяща, трябва и да е достатъчно известна, за да бъде позната на зрителите. Освен това трябва да е достатъчно популярна, за да може и други хора да са я използвали вече – колкото повече хора използват дадена песен, толкова по-добре е за алгоритъма на TikTok, което води до по-голямо разпространение.“
Гледайте как Nina създава тази фотосесия в TikTok и с помощта на нейните съвети защо не изберете епоха и не опитате сами? Споделете творенията си в TikTok, като тагнете @canonemea.
Adobe и Lightroom са регистрирани търговски марки или търговски марки на Adobe в САЩ и/или в други държави.
Написано от Astrid Pitman
Свързани продукти
-
Безогледални фотоапарати
EOS R8
Преминете към пълнокадрова фотография и видео и реализирайте творческите си амбиции. -
Обективи RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Макрообектив 35mm f/1.8 с бърз отвор на диафрагмата за широкоъгълна перспектива, близко фокусиране и хибриден IS. -
Широкоъгълен обектив с фиксирано фокусно разстояние
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Компактен и лек 24 mm обектив с фиксирано фокусно разстояние, който е идеален за пейзажна фотография, снимане на влогове и на интериорно съдържание, както и за страхотни макро изображения. -
Безогледални фотоапарати
EOS R6
Каквото и да снимате, както и да го снимате, EOS R6 ви позволява да бъдете креативни по начини, които никога не сте предполагали, че са възможни. -
Безогледални фотоапарати
EOS R10
Направете следващите си стъпки във фотографията и видеото с безогледален фотоапарат Canon от системата EOS R, базиран на заснемащ сензор с размер APS-C. -
Стандартен обектив
RF 50mm F1.8 STM
Компактен, тих и лек 50 mm RF обектив с фиксирано фокусно разстояние и широк отвор на диафрагмата f/1.8 – перфектен избор, за да овладеете творческата си визия.