При активирани предупреждения за светлите и тъмните зони в DPP светлите зони, за които има риск да бъдат отрязани, са маскирани в червено. Зоните, които са потенциално твърде тъмни и следователно има риск техните тонове да бъдат отрязани, са маскирани в синьо.
Като фотограф ентусиаст вероятно сте свикнали да използвате настройките и опциите на своя фотоапарат за прецизиране на фокуса, експонацията и композицията на снимките си и вероятно редовно преглеждате снимките на LCD екрана на фотоапарата и ги заснемате повторно с леко променени настройки, за да станат точно каквито желаете. Полагайки толкова усилия при заснемането, изображението директно от фотоапарата често е достатъчно, за да документирате изживяванията си, но има някои специални случаи, които изискват повече внимание. Сватбите, годишнините, партитата за рождени дни, дипломиране, първите стъпки на детето ви… моменти, които се случват веднъж в живота, си струва да бъдат увековечени във възможно най-добрата светлина и поради това е важно да научите как да редактирате своите снимки. Това означава, че може да поправите много грешки, да подобрите композицията и яркостта и други технически аспекти, които придават отличителен облик на всички снимки от събитието и много повече.
За да си дадете по-голяма свобода за редактиране на изображенията, си струва да снимате в RAW формат – тоест, трябва да настроите фотоапарата си така, че да съхранява снимките като RAW файлове вместо JPEG файлове. RAW файлът по същество представлява цифров негатив, който съдържа необработените данни от сензора на фотоапарата, от който можете да създадете различни интерпретации на изображението. JPEG файловете вече са обработени от фотоапарата и са лесни за директно споделяне, но дават много малко възможности за редактиране или корекция. Един практичен начин да получите най-доброто от двата свята е да настроите фотоапарата да съхранява RAW и JPEG едновременно – по този начин получавате снимка, която може да споделите лесно, и също RAW файл, който да подобрите и с който да експериментирате по-късно. Имайте предвид, че ще е нужно повече пространство в картата памет на фотоапарата, за да съхраните и двете версии на всяка снимка.
За да се създадете снимка от RAW файл, трябва да я обработите. Може да направите това във фотоапарата и дори да задавате настройки в движение, променяйки яркостта, коригирайки изкривяванията на обектива, прилагайки предварително зададени ефекти, като Vivid (Ярки цветове) или Soft (Омекотяване на изображението). Все пак по-разумно е да извършвате обработката на (значително по-големия) екран на компютъра си, използвайки специализиран софтуер за редактиране на RAW файлове, като например безплатния Digital Photo Professional (DPP) на Canon или Adobe® Lightroom®. Това става лесно и получавате възможност да прилагате различни настройки за стил на снимката, баланс на бялото, намаляване на шума и много други. Всички редакции, които правите по RAW файла (независимо дали чрез фотоапарата, или чрез компютъра), са неразрушаващи, което означава, че оригиналният файл остава незасегнат и всички промени са обратими, подлежат на фина настройка или премахване по всяко време, дори и да затворите и отворите файла по-късно.