Макрофотографията е чудесен начин да станете креативни с това, което имате у дома. Независимо дали става дума за бръчици по дланите на новородено бебе, сложни детайли по листата или венчелистчетата на домашните растения, или сапунени мехурчета в кухненската мивка, откриването на малките неща, които може да сте пропуснали, може да ви донесе радост, вдъхновение и безкрайни нови перспективи за снимане.
Забавлението с макрофотографията няма граници – можете да намерите подходящи обекти във всяка стая на дома си. Без значение какъв фотоапарат имате у дома, можете да се приближите и да изследвате очарователните детайли. Стандартен вариообектив (или обектив от комплекта на фотоапарата) или дори компактен фотоапарат може да заснеме красиви изображения. Тук шестима фотографи споделят някои от малките, но завладяващи неща, които са снимали у дома, и разкриват какво ги е вдъхновило да ги разгледат отблизо.
МАКРОФОТОГРАФИЯ
Изгубете се в детайлите: 4 техники за макро снимки у дома
1.Фокусирайте най-близкото и най-любимото
„Изображенията, които заснех за собствените си деца, когато бяха бебета, ме вдъхновиха да снимам в близък план за други семейства“, казва семейният фотограф Kate Gray. „Знам, че без тези снимки нямаше да си спомня идеалните малки трапчинки на пухкавите пръсти на дъщеря ми или начина, по който кожата около очите на сина ми се набръчкваше при първите му широки усмивки.“
Специалният макрообектив е идеален за макро снимки, но можете също да постигнете страхотни резултати със стандартен вариообектив или дори с обектив с твърдо фокусно разстояние. Например обективът Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, който се доставя в комплект с някои фотоапарати, може да фокусира до 25 cm, което означава, че можете да композирате перфектно и най-малките детайли.
Повечето макрообективи имат фокусно разстояние на телеобектив, което е идеално за приближаване на всеки елемент, а ако използвате вариообектив, просто не забравяйте да приближите чрез вариото. След това задайте отвор на диафрагмата f/5.6 или по-голям, ако е достъпен, и използвайте стабилизатор на образа, за да елиминирате риска от заклащане на фотоапарата. И накрая композирайте снимката и се опитайте да се приближите възможно най-близо до обекта си. Ще изгубите фокус, ако се приближите отвъд минималното разстояние на фокусиране на обектива, така че може да се наложи внимателно да се придвижите напред или назад, за да намерите точната позиция за снимане.
2. Уловете сложността на природата
Макрофотографията може да разкрие невидими природни съкровища – от гърба на листо, подобен на лабиринт, до уникалната сложност на перфектно оформена снежинка. А снимането в близък план ви позволява да уловите красотата на природата навсякъде, включително на перваза на прозореца си в студен и дъждовен ден.
Черното яке е единственият фон, от който Jamie Spensley се нуждае, за да разкрие хипнотизиращите детайли на бяла снежинка. Той постига тази уникална и мека светлина с помощта на дифузер за макро снимки. „Това е конус от бял материал, закрепен около предната част на обектива ми. След това има тунел от отразяващ материал, прикрепен към светкавицата, който насочва светлината към конуса. Крайният резултат е изключително мека светлина, идеална за макрофотография.“
За допълнителна креативност със светлина при макрофотография обективите EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM и EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM имат вградена светкавица Macro Lite, която позволява на фотографите да се доближат, без да хвърлят сянка.
Фотографът Agi Wojcik използва режим „Сцена в близък план”, за да снима кресон в апартамента си. „По този начин нямаше нужда да се притеснявам за настройките и вместо това можех да се концентрирам върху правилното фокусиране. Също така използвах Точков AF и много удобната функция за увеличение в режим Live View. След като видях колко добре се получи снимката, се вдъхнових да взема фотоапарата и да изследвам други обекти около мен у дома."
3. Намерете необикновеното в ежедневието
За много художници простият молив е нещото, откъдето всичко започва, и като го снима отблизо, фотографът Lucas Piltz намира начин да отпразнува и прегърне творческата си страна.
Lucas решава да заснеме последователност от снимки, за да постигне по-голяма дълбочина на рязкост, отколкото обикновено е възможно. „Използвах статив, за да предотвратя заклащането“, казва той, „и фокусирах ръчно, защото имам повече контрол и по този начин научавам повече. Фокусирах най-близо и след това постепенно отдалечих фокуса към края обекта.“ Без да променя композицията, Lucas заснема 40 версии на молива, всички с различни позиции на фокуса, преди да ги обедини.
Тази техника се нарича наслагване на фокуса и можете да я постигнете, като обедините поредица от изображения с различни позиции на фокуса в софтуера Canon Digital Photo Professional.
4. Намерете абстрактна перспектива за нещата от ежедневието
„Като зает здравен работник на първа линия, използвам фотографията си като средство за съсредоточаване на вниманието, за да бъда щастлива и спокойна в свободното си време“, обяснява макрофотографът Andrea Hunt. „Макрофотографията разкрива детайли, които рядко се виждат, и може да се постигне много креативност в рамките на вашия дом и градина.“
За да пресъздадете сюрреалистичните снимки на Andrea, ще ви трябва стъклена тава за печене, повдигната от пода при всеки ъгъл и пълна с вода. След това добавете олио – постепенно, за да можете да експериментирате с различни количества. За да добави привлекателен цвят към олиото, Andrea поставя смартфон или таблет с цветен дисплей под съда, но можете да използвате и цветен картон или тапет.
Когато снимате олио във вода, най-лесно е да фокусирате ръчно и да снимате в режим „Приоритет на бленда“ (Av). „Снимането с f/10 ми дава достатъчно дълбочина на рязкост, за да фокусирам слой олио, без да стигна до дъното на стъклената тава“, казва Andrea.
Можете да използвате същата техника, за да разпуснете от домакинските задължения. Фотографът Tibo Tuypens открива, че препаратът за миене на съдове може да създава красиви геометрични фигури, като просто добавя няколко капки към тава за печене, в която има малко вода.
За фон Tibo обича да използва цветни листове хартия. „След това използвам светкавица, за да отразявам цветовете през водата“, казва той. „Това работи чудесно за комбиниране на цветове и създаване градиенти.“
За да направите мехурчета, просто вземете сламка и издухайте във водата – след това снимайте! „Каквото и да поставите пред обектива си, то винаги създава игра на форми, текстури и разсеяна светлина“, казва Tibo.
Написано от Phil Hall
Свързани продукти
-
Безогледални фотоапарати
EOS RP
Малък, лек и интуитивен пълнокадров безогледален фотоапарат, идеален за пътуване и всекидневна фотография. -
Макрообективи с фиксирано фокусно разстояние
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
По-близък план за вашия обект... -
Обективи за DSLR
EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Ценово-достъпен стандартен STM вариообектив със стабилизатор на образа, идеален за първи стъпки с фотоапарата EOS. -
Обективи за DSLR
EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
USM макрообектив с голям отвор на диафрагмата f/2.8, осигуряващ невероятни детайли, неуловими за човешкото око. -
Обективи RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Макрообектив 35mm f/1.8 с бърз отвор на диафрагмата за широкоъгълна перспектива, близко фокусиране и хибриден IS.
Свързани статии
-
МАКРОФОТОГРАФИЯ
Правете невероятни макро снимки на пчели
Как да направите страхотни макро снимки на малки, бързодвижещи се насекоми.
-
МАКРОФОТОГРАФИЯ
Макро кулинарна фотография
Създавайте интересна абстрактна фотография на храна с помощта на макрообективи на Canon.
-
ОСНОВИ НА ФОТОГРАФИЯТА
Наслагване на фокуса за начинаещи
Фотографът Matt Doogue обяснява как инструментите на Canon за наслагване на фокуса могат да ви помогнат да заснемете макро снимки и пейзажи с дълбочина на рязкост от предния до задния план.
-
МАКРОФОТОГРАФИЯ
Снимане на цветя, отразени в капки вода
Развихрете се с макро фотографията и открийте как да снимате красиви изображения на цветя, отразени в капки вода.