Стативите могат да бъдат изключително полезни за пейзажната фотография, тъй като поддържат фотоапарата ви неподвижен, така че не е необходимо да се тревожите за размазани снимки, причинени от ниските скорости на затвора, особено когато снимате при слаба светлина. Те обаче могат да бъдат тежки за носене или да заемат много място, особено когато сте на дълга разходка. С модерен фотоапарат, правилните настройки и малко изобретателност можете да оставите статива у дома при следващото ви излизане за заснемане на красива сцена и вместо това да вземете със себе си чаша кафе или закуска.
ПЕЙЗАЖНА ФОТОГРАФИЯ
Как да снимате пейзажи без статив
1. Стойте неподвижно и използвайте тялото си
Начинът, по който държите фотоапарата си, може да е от изключително значение за това дали ще заснемете кристално рязка снимка, или такава, която е размазана заради заклащането на фотоапарата. За да държите фотоапарата стабилно, положете долната част на обектива в обърнатата нагоре длан на лявата си ръка и дръжте лакътя си плътно до тялото. Това създава здрава основа за поддържане на фотоапарата.
Можете да използвате тялото си и по други начини, за да предотвратите размазване, причинено от движение. Опитайте да седнете и да използвате коляното си за опора на ръката. Като алтернатива използвайте ремъка за шия – активирайте режим Live View и дръжте фотоапарата далеч от тялото си, докато ремъкът е опънат, като внимавате да не напрягате врата си.
2. Активирайте стабилизатора на образа
Стабилизаторът на образа на обектива може да помогне за намаляване на заклащането на фотоапарата, като омекотява естественото движение на ръцете ви, улеснявайки снимането без статив с по-ниски скорости на затвора. Обикновено правилото за снимане без статив е, че трябва да използвате само скорости на затвора, еквивалентни на фокусното разстояние или по-високи, например, когато използвате 50 mm обектив, не трябва да падате под 1/50 секунда. Но активирането на стабилизатора на образа на обектива означава, че често можете да снимате с по-ниска скорост на затвора от тази. Гамата RF обективи на Canon, включително подходящи за начинаещи модели, като например Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM и RF 35mm F1.8 Macro IS STM, използват усъвършенстван стабилизатор на образа, който комуникира с безогледалния фотоапарат, а по-голямото RF гнездо осигурява повече свобода на движение на сензора.
3. Открийте място за поставяне
Когато сте навън, е лесно да намерите места, служещи за естествени поставки, които предлагат стабилна опора за вашия фотоапарат и ви позволяват да намалите още повече скоростта на затвора. Когато настройвате фотоапарата си за продължителна експонация, имайте предвид, че отскачането на огледалото в DSLR фотоапаратите (причинено от движението на огледалото за разкриване на сензора) може да доведе до заклащане на фотоапарата. Задайте фиксиране на огледалото в горна позиция чрез менюто на фотоапарата или, ако фотоапаратът ви няма такава функция, активирайте режим Live View. Разбира се, това не е проблем с безогледални фотоапарати, като например EOS RP. Натискането на спусъка също може да доведе до заклащане, така че задайте двусекундна самоснимачка, използвайте дистанционен спусък или снимайте дистанционно чрез приложението Canon Camera Connect.
4. Движете се наоколо и експериментирайте
Винаги ще има място за стативи в пейзажната фотография, но понякога липсата на такъв може да бъде от полза за вашата фотография. Работата на статива е да ограничи движението, но когато фотоапаратът е в ръцете ви, можете да изпробвате различни позиции, да снимате от различни ъгли и да експериментирате творчески. Ако стоите на едно място, дори и ако откриете интерес към предния план и композирате според правилото на третините, във вашите изображения може да липсва динамика.
5. Активирайте автоматично ISO
Преди няколко години би било немислимо да се увеличи ISO до 1600, но тъй като съвременните сензори се представят много по-добре при слаба светлина, е възможно да се получат забележително чисти изображения дори и при тези нива. За проста стандартна настройка на експонацията изберете ръчен режим, автоматично ISO и скорост на затвора, еквивалентна на фокусното разстояние или по-висока. Фотоапаратът ще адаптира ISO чувствителността към вашата сцена, за да имате нужната увереност, когато вземате творчески решения за скоростта на затвора и отвора на диафрагмата.
Безогледалните фотоапарати на Canon от висок клас, например EOS R6, включват усъвършенстван вграден стабилизатор на образа (IBIS), който работи независимо или заедно с оптичния стабилизатор на образа на обектива, за да осигури снимане с до 8 стъпки по-ниска скорост на затвора, позволявайки ви да използвате експонации, дълги няколко секунди, без статив.
Написано от James Paterson
Свързани продукти
-
Обективи RF
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Малък и лек вариообектив от серия RF 24-50mm, който можете да използвате всеки ден за пътувания, пейзажи и други. -
Безогледални фотоапарати
EOS R8
Преминете към пълнокадрова фотография и видео и реализирайте творческите си амбиции. -
Обективи RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Макрообектив 35mm f/1.8 с бърз отвор на диафрагмата за широкоъгълна перспектива, близко фокусиране и хибриден IS. -
Обективи RF
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Идеалният обектив за ежедневна употреба за ентусиасти, които използват пълнокадрови безогледални фотоапарати. Лесният за използване RF 24-105mm F4-7.1 IS STM е лек и компактен и е готов да издигне фотографията ви на следващо ниво. -
Широкоъгълен обектив с фиксирано фокусно разстояние
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Компактен и лек 24 mm обектив с фиксирано фокусно разстояние, който е идеален за пейзажна фотография, снимане на влогове и на интериорно съдържание, както и за страхотни макро изображения. -
Вариообектив с ултраширок ъгъл
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Компактен и лек вариообектив RF 15-30mm, който е идеален за пътуване, включително за градски пейзажи, природни пейзажи, архитектура и заснемане на влогове в движение.