Този кадър показва как родителите са седнали по-ниско в кадъра от децата, което е композиционна техника, която гарантира, че лицата са на едно ниво. Заснето с Canon EOS-1D X (вече предшественик на Canon EOS-1D X Mark III) с обектив Canon EF 50mm f/1.2L USM при 1/100 s, f/5 и ISO1000. © Helen Bartlett
Специалните поводи, като сватби, спортни събития и семейни тържества, предлагат големи възможности да се правят групови портретни снимки на приятели и близки, които ще се превърнат в ценност.
Въпреки това, постигането на добра групова снимка е изкуство – и е трудно. Когато снимате няколко души, трябва да можете да мислите бързо къде да ги позиционирате и ясно им предадете идеите си. Това означава, че вече трябва да сте усвоили основите на груповия портрет.
Някои съвети са универсални. Независимо от вида на груповата снимка, която правите, трябва да сте сигурни, че всички изглеждат готови за снимка, кадърът е добре композиран и експониран, а фонът не е претрупан или разсейващ.
Осветлението също винаги е важно. Например, ако снимате навън в слънчев ден, потърсете сенчесто място, така че да не се налага хората, които снимате, да присвиват очи срещу фотоапарата.
Използването на фотоапарат с електронен визьор, като Canon EOS RP или Canon EOS R6, означава, че можете да видите груповите си снимки, докато ги правите, и да регулирате експонацията, докато екранът с променлив ъгъл ще ви позволи да снимате от различни гледни точки поради творчески или практически причини.
Когато снимате на закрито и използвате естествената светлина, е от помощ да използвате бързи обективи, като например Canon RF 50mm F1.8 STM. И ако се наложи да снимате голяма група от хора в малко пространство, можете да постигнете добър кадър с ултраширокоъгълния обектив Canon RF 16mm F2.8 STM.
Тук четирима посланици на Canon, всички опитни професионалисти в своята област, предлагат основните си съвети за заснемане на страхотни групови снимки при всеки сценарий.