Фотографията на плоски композиции е творчески начин за представяне на всякакви предмети и продукти – от грим и бижута до храна и съобщения за новородени. Блогъри и създатели на съдържание в социалните мрежи са богат източник на вдъхновение за този вид снимки, но откъде да започнете, когато искате да измислите и аранжирате собствените си плоски композиции, и как да сте сигурни, че вашите заснети изображения ще се открояват в социалните канали?
Не усложнявайте нещата, съветва продуктовият и лайфстайл фотограф Chris Priestley, който изкарва прехраната си със снимане на плоски композиции като част ежедневната му работа и има 54 000 последователи в Instagram и над 1 милион последователи в TikTok. „По-малкото наистина е повече, когато става въпрос за декорациите в снимките на плоски композиции, а един отвличащ вниманието фон може да съсипе изображението.“
Добрата новина е, че фотографията на плоски композиции е достъпна за всички. Нямате нужда от специализирано оборудване – стандартният обектив от комплекта на фотоапарат или дори компактен фотоапарат е всичко, което ви трябва, за да изпробвате тази завладяваща техника. Всъщност всичко започва с молив и хартия, както обяснява Chris в първия от шестте съвета по-долу.
ТВОРЧЕСКА ФОТОГРАФИЯ
Поглед отгоре: шест съвета за заснемане на удивителни изображения на плоски композиции
1. Планирайте композицията си
Chris започва със скици върху лист хартия, които да му помогнат с композицията, защото, казва той, може да е доста обезсърчително да започнете от нулата, когато вече сте приготвили фотоапарата.
„Когато скицирам плоска композиция, се фокусирам върху това да гарантирам, че основният обект е поставен на място, на което ще се открои“, обяснява той. „Фонът и всички допълнителни декорации трябва да допълват обекта, независимо дали естетически, по функция, или чрез стила на живот на целевата аудитория.“
Само с опити и грешки можете да разберете кога изображението на плоска композиция е станало претрупано и разсейващото, добавя Chris. Неговият съвет е да изградите всичко около основния обект и фона, който сте избрали. „Обичам да използвам правилото на третините и да разделям изображението си на девет полета. След това правя така, че всяка декорация или елемент от дизайна има собствено поле.“
2. Съберете колекция от декорации
Chris съветва никога да не изхвърляте декорациите, които купувате за вашите снимки на плоски композиции. „Никога не знаете кога ще ви потрябват отново“, казва той. „Сега имам голяма кутия с декорации, от които мога да избирам. Добре е да имате готови за използване неща, с които просто да запълните нужните места.“
Вместо да пазите голям брой тромави фонове обаче, Chris предлага да използвате леките, налични в търговската мрежа фотографски фонове. „Можете да си купите фотографски платна с размер A1, които се предлагат в множество различни стилове, включително с ефекти на дървесина, мрамор или плочи.“ Именно такова платно е използвал той за мраморния фон в неговите плоски композиции на часовник по-горе.
Декорациите в плоската композиция наистина ви помагат да разкажете историята и придават контекст на вашия обект, демонстрирайки на кого обектът трябва да принадлежи.
Каквито и декорации да изберете за вашата снимка на плоска композиция, Chris препоръчва винаги да се уверявате, че са безупречно чисти. „Едно нещо, което съм научил от работата си с големи клиенти, е, че, ако имате петно, прах или нещо подобно, снимката по същество е съсипана. Независимо колко хубаво е изображението, окото на зрителя ще бъде естествено привлечено към недостатъка.
„Ако има драскотини и белези, опитайте се да ги скриете с други декорации, и се уверете, че всичко е безупречно чисто, преди да снимате“, продължава Chris. „Наистина не бихте искали да се връщате назад през изображенията по време на обработката и да ги почиствате всички, защото това е истински кошмар.“
3. Разположение и настройки на фотоапарата за плоски композиции
Не ви е необходимо специализирано оборудване, за да правите впечатляващи снимки на плоски композиции, но един статив ще придържа стабилно за фотоапарата, докато подреждате декорациите.
Chris използва Canon EOS R5 и казва, че теглото му е било предимство при заснемането на плоските композиции в тази статия. „Благодарение на това нямах никакви затруднения да го накланям над масата. С по-тежък фотоапарат щеше да ми се наложи да добавя противотежест към статива, за да не пада. Подвижният екран ми позволи също така да го поставя в такова положение, че да мога да виждам и изображението.“
Когато става въпрос за избора на обектив за плоски композиции, Chris препоръчва стандартен 50mm обектив като Canon RF 50mm F1.2L USM. „Причината да избера 50mm обектив пред по-широкоъгълен обектив е, че не създава изкривявания при разстоянията, от които ще снимате. Ако сте снимали плоски композиции например с 16mm обектив, тогава знаете, че се получава изкривяване на перспективата по периферията на кадъра, което не изглежда добре в продуктовите снимки.“
Фотоапарат като Canon EOS RP също е превъзходен избор за този тип изображения, съчетан с обектив, продаван в комплект с фотоапарата, като Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM – той пак ще покрие 50-милиметровото фокусно разстояние и отворите на диафрагмата, които Chris препоръчва тук. Можете да използвате и компактен фотоапарат като Canon PowerShot G7 X Mark III, особено ако бюджетът ви е ограничен. Той тежи само 304 g (с батерията и картата памет), но ще заснеме достатъчно детайли с невероятния си 20,1 MP сензор.
Макар че малките отвори на диафрагмата, като f/16 и f/22, ще доведат до по-голяма дълбочина на рязкост в плоската композиция, Chris обикновено използва настройки за f-число между f/5.6 и f/8. „Не обичам да използвам по-големи числа, тъй като в противен случай прекалено голяма част от изображението ще бъде показана с висока рязкост“, казва той. „Обичам да създавам малко повече дълбочина, така че, макар и да виждате ясно какъв е фонът, той е леко разфокусиран, което естествено ще насочи вниманието към основния обект.“
4. Осветете композицията под ъгъл 45°
По отношение на осветяването Chris препоръчва да се придържате към простите неща. „В повечето от случаите си снимам с една светкавица, разположена под ъгъл от 45°, както по хоризонтала, така и по вертикала, спрямо обекта. Това обикновено създава наистина приятна светлина в изображението.
„Има множество различни видове осветление, които можете да използвате“, продължава той. „Тъй като работя с търговска цел, обикновено използвам студийни светкавици, тъй като е лесно да използвам модификатори, за да оформям и омекотявам светлината. Използването на източник на постоянна светлина също е чудесен вариант, тъй като можете да видите къде падат сенките, което улеснява значително подреждането на декорациите във вашата плоска композиция.“
Светкавица Speedlite на Canon, като например Canon Speedlite EL-1, задействана дистанционно чрез Предавател за Speedlite светкавици ST-E3-RT V2 на Canon, също ви осигурява творчески контрол върху осветяването на плоската композиция, особено ако я използвате с чадър или софтбокс за разсейване на светлината.
Друг вариант е да използвате естествена светлина, казва Chris. Често е най-добре да снимате в облачен ден, а не при ярко слънце, защото облаците действат като естествени дифузери, омекотяващи светлината. „Ако разположите вашата плоска композиция под ъгъл от 45° спрямо прозореца“, казва Chris, „по същество ще постигнете същия резултат като с изкуствена светлина.“
5. Адаптирайте композициите според различните социални канали
„Едно от нещата, които обичам в моя Canon EOS R5, е, че има голям брой мегапиксели, така че мога да изрязвам, без да губя качество в изображението“, казва Chris. Но той посочва също така, че каналите в социалните мрежи имат различни изисквания за размер и спецификации на изображенията. Вместо да заснемате веднъж плоската композиция и след това да изрязвате различни изображения от нея в софтуер за редактиране, Chris предлага да отделите време, за да аранжирате отделна снимка за всеки тип онлайн употреба.
„Снимам в съотношение на изображението 3:2, защото снимките на плоски композиции обикновено се използват в блогове или уебсайтове“, обяснява той. „Но едно нещо, което бих взел предвид, е, че, ако ще адаптирате изображението за различни социални канали, например 4:5 за Instagram или дори 9:16, тогава ще трябва да промените разположението на декорациите. Бих препоръчал също така да премахнете някои декорации, защото ще работите с много по-малко пространство.“
6. Експериментирайте с движещи се елементи
Ако искате наистина да надскочите границите във вашите плоски композиции, може да опитате да експериментирате с движение, както е направил Chris във визуализацията по-горе. За да постигнете този зашеметяващ ефект, той препоръчва да заснемете движещите се елементи поотделно, вместо да се опитвате да уловите всичко в един кадър. Вижте повече от работата му в TikTok.
„Едно от предимствата на създаването на многослойни изображения във Photoshop е, че можех да поставя венчелистчетата в различни слоеве“, продължава Chris. „И след това успях да импортирам тези слоеве в Adobe After Effects, където добавих виртуална камера. След това накарах камерата да се движи през тези слоеве към часовника, за да получа 3D ефекта, който виждате тук.“
Ако предпочитате да запазите нещата прости, може да опитате да заснемете движещите се елементи в правилната позиция в една-единствена снимка. Това ще изиска малко опити и грешки, така че поставете фотоапарата в режим на серия от снимки и заснемете поредица от изображения, докато добавяте движението. За да вдъхнете живот на изображенията, опитайте да ги комбинирате в анимиран GIF с помощта на Adobe Photoshop или предпочитания от вас редактор на изображения.
Чувствате ли се вдъхновени? Опитайте да заснемете плоска композиция сами и споделете резултатите си с хаштаг #FreeYourStory, като тагнете @canonemea.
* Adobe, After Effects, Lightroom и Photoshop са регистрирани търговски марки или търговски марки на Adobe в Съединените щати и/или други държави.
Автор на текста Маркъс Хокинс
Свързани продукти
-
Безогледални фотоапарати
EOS R5
Преосмислете отношението си към безогледалните фотоапарати. Безкомпромисната производителност на EOS R5 ще доведе до революция във вашите снимки и видео. -
Обективи за EOS R
RF 50mm F1.2L USM
Обектив с фиксирано фокусно разстояние 50mm f/1.2 за изключителна рязкост плюс забележителни характеристики при слаба светлина. -
Компактни цифрови
PowerShot G7 X Mark III
Фотоапарат със свързаност, който заснема превъзходно видео и снимки, които последователите ви ще харесат. -
Професионална светкавица
Speedlite EL-1
Усъвършенствана Speedlite, която предоставя превъзходна надеждност и усъвършенствана високоскоростна производителност в здрав, устойчив на атмосферни влияния корпус. -
Безжичен предавател
Speedlite Transmitter ST-E3-RT (Ver.2)
Можете да задействате съвместими светкавици Speedlite с управление чрез радиокомуникация на разстояние до 30 m. Допълнителни функции за отдалечено управление на EL-1.
Свързани статии
-
ТВОРЧЕСКА ФОТОГРАФИЯ
Експериментирайте със седем различни творчески стила
Променете изцяло фотографията си и създавайте впечатляващи изображения, като изпробвате нови стилове всеки ден.
-
ПРОЕКТИ У ДОМА
3 фото аксесоара тип „направи си сам“
Направете свой собствен софтбокс, прожекторна лампа за насочена светлина и мека поставка за фотоапарата си.
-
ПРЕДМЕТНА ФОТОГРАФИЯ
Как да подобрите своята предметна фотография
Открийте как отличената с награди собственичка на малък бизнес Sophie Sellu е използвала предметната фотография в своя полза.
-
ПРОЕКТИ У ДОМА
Създайте си собствено домашно студио
Открийте творческите възможности на светкавицата и заснемайте зашеметяващи портрети с ограничен бюджет.