Редактиране на вашите снимки за отпечатване

Вашето ръководство стъпка по стъпка за постигане на най-добри резултати, когато отпечатвате снимките си.
Жена, която държи пакет хартия за принтер Canon в едната си ръка, разглежда няколко разпечатки на снимки на масата пред себе си, а до тях е отворен лаптоп. Принтер Canon се вижда на бюфет на заден план.

Отпечатаните снимки са чудесен подарък и спомен. Можете да използвате снимките си, за да създавате поздравителни картички, календари и декорации за дома, да съставяте скрапбук албуми или да персонализирате притежанията си със стикери от любими снимки. Разпечатките също така се превръщат в трайни спомени от пътувания, семейни събирания или важни събития от живота на вашето семейство.

Можете да избирате от редица приложения за отпечатване. За картички и календари Easy-PhotoPrint Editor на Canon ви позволява да редактирате, изрязвате, променяте фонове, добавяте текст или рамки и да използвате много други творчески инструменти, като шаблони, печати и символи, за да подобрите изображенията си, след което да ги отпечатате. Приложението Canon PRINT също така улеснява създаването на редица проекти за отпечатване, откривайки свят от творчески възможности.

Освен че ще проявите своята креативност и ще добавите и лични щрихи, ще искате разпечатките да имат възможно най-доброто качество, с ясни детайли, богат тонален диапазон и реалистични цветове. Тук ще се фокусираме върху това как да оптимизирате изображенията си с помощта на Digital Photo Professional (DPP) на Canon или предпочитания от вас софтуер за редактиране, за да получите най-добри резултати при отпечатване.

Лаптоп стои отворен на бюро със софтуер Canon Easy-PhotoPrint на екрана, хартия Canon отляво и принтер Canon отдясно.

Easy-PhotoPrint Editor на Canon улеснява добавянето на текст, рамки, шарки и други творчески щрихи към вашите снимки, преди да ги отпечатате на съвместими принтери PIXMA и MAXIFY. Разполага дори с инструмент за автоматично коригиране на снимки с едно щракване, предназначен за оптимизиране на снимките за печат.

Мъж държи разпечатка на снимка на Канал Гранде във Венеция, а на заден план се вижда принтер Canon на бюро.

Изберете вид хартия, която ще подхожда на снимките ви, от семейни пътувания до специални места, и ще ви гарантира, че ще създадете спомен, който ще цените.

Избор на принтер

Кой принтер да използвате? Ако търсите принтер, вижте нашите ръководства за най-добрите принтери Canon за отпечатване на снимки и принтери за всякакви поводи. Засега приемаме, че използвате добър мастиленоструен принтер с общо предназначение.

Все пак трябва да имате предвид, че можете да очаквате цветовете да бъдат по-реални, ако използвате принтер с повече от основните четири цвята мастило. Например серията Canon PIXMA TS8750 използва шест отделни патрона, включително пет багрилни цветни мастила за превъзходно качество на снимките с подобрено цветово пространство и тонален диапазон. За да бъде наистина впечатляващ, Canon PIXMA PRO-200, който използва осем отделни патрона с багрилни цветни мастила, предлага професионално качество на широкоформатен печат A3+ на сравнително достъпна цена.

Избор на хартия

Какъвто и принтер да използвате, изберете подходящ тип хартия, който да отговаря на характеристиките на изображението и типа печат, към който се стремите. Най-общо казано гланцираните фотохартии на Canon, като гланцираната фотохартия GP-501, могат да поддържат по-широк тонален диапазон в сравнение с матовите хартии, което ги прави добър избор за ярки цветни снимки с фотолабораторно качество. Матираните хартии, като матирана фотохартия MP-101 на Canon, са чудесни за по-мрачни и нискоконтрастни снимки, особено в черно и бяло. Памучна хартия, канава и хартия Fine Art се предлагат с различни текстури и покрития и могат да бъдат идеални за незабравим подарък или уникална декорация.

Основното е, че различните печатни носители имат различни характеристики на абсорбиране и отразяване на мастилото, което прави изключително важно използването на правилните настройки при печат. Освен това, за да постигнете най-добри резултати, имайте предвид предназначението на изображението и го оптимизирайте за носителя, върху който ще отпечатвате.

Потребителят държи разпечатана снимка в едната си ръка заедно с лаптоп, на който се показват снимки от същото събитие. На бюрото от двете страни на лаптопа са разположени още разпечатани снимки.

Най-новите лаптопи обикновено изобразяват твърде студени (твърде сини) цветове и се отличават със съотношение на контраста до един милион към едно – хиляди пъти по-висок от това на разпечатана снимка. За по-добро съответствие между това, което виждате на екрана, и това, което получавате при разпечатване, намалете яркостта на екрана и калибрирайте цветовете. Като начало регулирайте бялото, което виждате на екрана, така че да съответства на бялото на хартията, която използвате.

Управление на цвета

Преди да започнете да редактирате снимки, е добра идея да калибрирате монитора си, ако можете. Това ще помогне разпечатките ви да отговарят в по-голяма степен на това, което виждате на екрана, което ще спести време и ще предотврати разточителните опити и грешки. Най-ефективният начин да направите това е като използвате комплект за калибриране, но ако това е твърде голяма инвестиция, която не може да оправдае спорадично отпечатване на снимки, ето някои бързи решения, които да пробвате.

Първо, много често се случва разпечатките да изглеждат твърде тъмни, просто защото мониторът ви разкрива повече детайли в сенчестите зони, отколкото могат да бъдат отпечатани. Съвременните екрани поддържат много по-голям диапазон на яркост от разпечатките, като съотношението на контраста обикновено е най-малко 1000:1, а често и много повече. За сравнение – най-добрата гланцирана фотохартия може да постигне съотношение на контраста 200:1 между най-тъмното черно и най-яркото бяло, докато при матовата хартия то може да бъде само 100:1. За да получите по-точна представа за това, което ще се получи при отпечатване, на екрана просто намалете яркостта на монитора си.

Второ, модерните LCD дисплеи обикновено са твърде сини, особено когато са нови (цветовете често стават по-топли – по-жълти – с използването на дисплея). За да отстраните това в Windows, отидете на Settings (Настройки) > Display (Дисплей) > Calibrate display color (Калибриране на цвета на дисплея). На Mac отидете в менюто Help (Помощ) и потърсете Display Calibrator Assistant (Асистент за калибриране на дисплея). Дисплеите обикновено имат зададено ниво на бялото по подразбиране (цветова температура) на D65 или 6500K – опитайте да го промените на D50 или 5000K. Или, по-просто казано, задайте нивото на бялото така, че бялото на екрана да съответства на бялото на хартията, върху която отпечатвате, при условията на осветеност, при които ще се гледа отпечатаното – и внимавайте яркостта на екрана да не заблуждава окото ви.

Накрая проверете настройките на цветовете. При DPP отидете на Tools (Инструменти) > Preferences (Предпочитания) и щракнете върху Color Management (Управление на цветовете). Не се притеснявайте за първата опция Work color space (Цветово пространство за работния процес) – понякога професионалните фотографи заснемат с Adobe RGB, по-широко цветово пространство, но ако вашите снимки са sRGB, тогава няма практическа полза да ги променяте. В изскачащия прозорец Printing Profile (Профил за печатане) изберете принтера, който ще използвате. DPP прилага управление на цветовете с помощта на ICC профили за принтери, които ги поддържат и които съдържат подробности за точните цветови възможности на устройствата и осигуряват по-добра прецизност на цветовете.

След това за Rendering intent (Цел на цветовото съответствие) изберете Relative Colorimetric (Относителна колоритметрия). Тази настройка предполага, че ако дадено изображение съдържа цветове, които попадат извън гамата на принтера или неговия цветови диапазон, то те ще бъдат преобразувани в най-близките цветове за печат, но останалата част от изображението ще остане непроменена. Ако изберете Perceptual, всички цветове в изображението ще бъдат регулирани, така че да се запази връзката между тях, и ще забележите, че цветните изображения стават ненаситени и изглеждат скучни. Цветовете обикновено се променят по-малко, ако използвате Relative Colorimetric (Относителна колоритметрия).

Екранна снимка на софтуера на DPP на Canon, показващ подобрената осветеност на изображение на прегърнати младоженци.

Софтуерът Digital Photo Professional (DPP) на Canon ви предоставя повече възможности от приложенията за смартфони, като ви позволява например да правите целенасочени настройки на конкретни цветове с плъзгачи за тоналност, наситеност и осветеност за всяка цветова гама.

Основи на редактирането

Ако можете да започнете с RAW файл, който съдържа всички данни за цветове и тонове, уловени от сензора, ще имате повече възможности за редактиране. Ако обаче не сте снимали в RAW формат, можете да използвате DPP, за да подобрите изображението си за печат (въпреки че някои инструменти и опции няма да бъдат налични). Ако започвате с TIFF или JPEG, най-добрата практика е да работите върху копие на изображението, за да запазите оригинала.

При RAW файловете добра първа стъпка е да се коригират всички оптични аберации с цифровата оптимизация на обектива на DPP (ако сте използвали поддържан фотоапарат с поддържан обектив) или инструментите в панела за корекция на обектива, които могат да коригират недостатъци, като винетиране и изкривявания на обектива. При JPEG файловете са приложени редица корекции на обектива във фотоапарата.

DPP 4.17 разполага с Neural Network Image Processing (изисква се абонамент), който използва ИИ с машинно обучение, за да анализира интелигентно различните зони на всяко изображение и да прилага селективни подобрения въз основа на съдържанието на изображението. Той може да прецизира детайлните области, да прилага по-високо ниво на редуциране на шума в по-малко детайлни зони и да коригира недостатъците и изкривяванията, причинени от несъвършенствата на обективи. Ако често отпечатвате снимки или ако искате да отпечатате снимки от важни събития, които се случват веднъж в живота, като сватби например, си струва да обмислите абонамент.

Екранна снимка на софтуера Canon DPP, показващ булка, която се подготвя. Недоекспонираните зони са маркирани в синьо, а преекспонираните в червено.

DPP разполага с много полезен предупредителен дисплей за светлите и тъмните зони, който може да ви информира за зони, застрашени от изрязване (загуба на детайлност на тоновете). Червеното наслагване показва светлите области, които могат да бъдат отпечатани като бели и без изображения, а синьото наслагване показва сенчестите зони, за които има риск да бъдат отпечатани без различими детайли. Този дисплей може да ви помогне да направите съответните настройки на яркостта и тона.

Изрязвайте и прецизирайте композицията

След това помислете за композицията на изображението си. Ако планирате печат със съотношение на образа, различно от оригиналното, като квадратен 1x1 портрет или широк пейзаж 16x9, изрежете изображението, за да сте сигурни, че рамката е такава, каквато искате, и че не са изрязани важни елементи от снимката. Можете също да изрязвате за постигане на творчески ефект, за да премахнете нежелани или разсейващи зони от снимката или за да фокусирате вниманието върху определен елемент. Можете да завъртите изображението за внасяне на допълнителен интерес или да изравните наклонен хоризонт.

Принципи на композицията, като правилото на третините, могат да ви помогнат да създадете ефективно рамкиране, което да води погледа. При портрет близкото изрязване може да придаде ефект, но обикновено е най-добре да не поставяте обекта точно в центъра на кадъра – асиметричните композиции изглеждат по-динамични.

Избягвайте изрязване на много малка част от изображението, която може да не съдържа достатъчно детайли за задоволителен печат. В тази връзка Canon въведе революционния Neural Network Upscaling Tool (изисква се абонамент),1 който може да удвои резолюцията на изображението с много по-реалистични резултати от конвенционалното мащабиране. Този инструмент, работещ с технологията за обработка на изображения със задълбочено самообучение на Canon, може да бъде идеален, ако дадена снимка е била прекомерно изрязана или просто няма достатъчно пиксели за широкоформатен печат.

Или вместо да изрязвате отвличащ вниманието детайлен фон, бихте ли могли да го замъглите? На този етап можете да приложите по-творчески редакции, като може да коригирате цветовите тонове с функцията за корекция на баланса на бялото на DPP, да ретуширате петна или нежелани детайли или да използвате филтри и стилове на снимката за бързо и лесно стилизиране. Можете например да придадете на дадено изображение вид, сякаш е заснето със стар фотоапарат за еднократна употреба, или да му придадете ретро сепия покритие, както и много други.

Екранна снимка на софтуера Canon DPP, показваща хистограмата и други опции в панела с инструменти за регулиране на гамата.

В панела с инструменти за регулиране на гамата на DPP, ако изображението ви изглежда твърде тъмно или избледняло, опитайте да щракнете върху бутона Автоматично (A) над хистограмата за бързо коригиране. Проверете дали хистограмата се простира от ляво надясно, като спада във всеки край. Ако е прекъсната рязко от единия или другия край (както е в този пример), плъзнете маркерите под него (B) навътре, докато достигнат ръба на графиката. Това прави най-тъмните сенки плътно черни и най-ярките светлини чисто бели. Този пълен диапазон от тъмно до светло ще направи изображението по-богато и по-интензивно в разпечатката, особено на гланцирана фотохартия.

Екранна снимка на софтуера Canon DPP, показваща контролите в панела Advanced tool (Разширени инструменти), включително контраст, наситеност на цветовете и рязкостта.

Панелът за разширени инструменти на DPP включва контроли за регулиране на тона, цвета и рязкостта. При DPP не е възможно да се маскират зони и да се прилага повишаване на рязкостта локално, както е в някои софтуери за редактиране, като Adobe Photoshop,2 но с помощта на опцията за Разфокусирана маска (Unsharp Mask) на DPP (налична за RAW файлове) поддържането на настройката за финост ниска и повишаването на прага ще ограничи ефекта на рязкостта до отделни ръбове и ще избегне загрубяването на текстурата на кожата и други относително недетайлни зони на изображението.

Регулирайте тоналния и динамичния диапазон

Ако изображението е тъмно или контрастът е нисък, можете да използвате автоматично оптимизиране на осветеността на DPP, за да коригирате автоматично яркостта и контраста. Ако искате да упражните по-голям контрол, отворете панела с инструменти за регулиране на гамата на DPP. Тук, подобно на вашия фотоапарат, DPP показва хистограма – графично представяне на тоновете на изображението от най-тъмните до най-светлите. Ако графиката е прекъсната в двата края, това означава, че изображението е негативно повлияно от изрязване и тоналните детайли се губят в най-ярките акценти или най-тъмните сенки.

Започнете, като щракнете на Автоматично (над хистограмата), която регулира нивото на бялото, черното и средните тонове автоматично и нулира настройките Auto Lighting Optimizer (Автоматично оптимизиране на осветеността) и Contrast (Контраст). След това можете ръчно да промените яркостта, баланса на бялото и други настройки.

Много хора предпочитат да увеличават наситеността и контраста, за да придадат на изображенията по-голяма изразителност – за целта използвайте панела с разширени инструменти на DPP. Можете също да промените цялостната експонация с плъзгача за регулиране на яркостта. Понякога е добра идея да изсветлите изображението като цяло, ако печатате на матови хартии, които могат да изглеждат по-малко бели, но не прекалявайте – спрете, когато белите области изглеждат бели, а не сиви. Ако изображението започне да изглежда неестествено, намалете степента на регулиране на сенките и светлите зони с помощта на плъзгачите.

Ако е необходимо, можете да използвате панела с инструменти за частично регулиране на DPP, за да извършите фина настройка на яркостта, контраста, тоналността и наситеността на определени части на изображението.

Екранна снимка на софтуера DPP на Canon, показваща детайл от снимка на речен бряг по здрач с видим шум в изображението в облаците, показан в прозореца за детайли на DPP.

При снимките, направени при слаба светлина, може да се наблюдава шум в изображението, особено в сенчести зони, а прекаленото повишаване на рязкостта може да влоши този шум, както показва прозорецът за детайли в десния панел на DPP в близък план.

Екранна снимка на софтуера DPP на Canon, показваща същата снимка на речен бряг по здрач със значително намален шум в изображението.

DPP включва много ефективни инструменти за намаляване на шума, които могат да се отнасят както към шума на яркостта (зърнистост), така и към шума на цветовете (цветни петна). Сравнете детайлите в близък план с тези в оригинала.

Повишете рязкостта за отпечатване

Настройването на рязкостта трябва винаги да бъде последната стъпка. Най-добри резултати ще постигнете, ако в началото изображението е възможно най-чисто, така че първо се погрижете за евентуалните шумове в него (и избягвайте многократно повторно отваряне и повторно запазване на JPEG файлове – качеството на изображението ще се влошава всеки път). За повишаване на рязкостта или намаляване на шума вижте изображението при 100% увеличение, за да можете да видите ясно ефектите.

Всички снимки извличат ползи от известно повишаване на рязкостта, тъй като печатът по своята същност омекотява малко изображенията, но това зависи от вида на хартията – колкото повече мастило се абсорбира и разсейва, толкова по-голям е ефектът на омекотяване. Това означава, че отпечатването върху канава ще изисква повече повишаване на рязкостта от печат върху полугланцирана или лъскава фотохартия, а отпечатване върху гланцирана фотохартия ще изисква още по-малко.

Инструментът за повишаване на рязкостта на DPP ще подобри контраста по краищата в изображението, за да създаде впечатление за по-голяма рязкост, но инструментът Unsharp Mask (Разфокусирана маска) осигурява по-прецизен контрол – има отделни контроли за сила, финост и праг. Въпреки това, за разлика от своя аналог в софтуер, като Photoshop, в DPP инструментът Unsharp Mask (Разфокусирана маска) е наличен само с RAW файлове.

Независимо от инструментите, които използвате, повишавайте рязкостта селективно – избягвайте повишаването на рязкостта там, където искате да има плавни преходи, гладки тонове на кожата или неясни фонове. Повишаването на рязкостта на зони с плътен цвят могат да внесат непривлекателен шум в изображението. С Neural Network Image Processing Tool в DPP 4.17 повишаването на рязкостта на фините детайли и текстури може да става автоматично за постигане на най-добър ефект, докато относително недетайлните зони на изображението ще запазят плавна градация и външен вид без шум.

Настройки за оптимален печат

Готов за печат? Вместо просто да изберете Print (Печат), отидете на File (Файл) > Print with Detailed setting (Печат с подробни настройки). Оставете разделителната способност на 350 dpi, каквато е настройката по подразбиране на DPP за печат. За най-добри резултати винаги задавайте Print Quality (Качество на печат) на High (Високо). Използването на правилните Preferences settings (Настройки за предпочитания) (както е посочено по-горе) би трябвало да осигури съвпадение на цветовете, но в падащото меню Paper Type (Вид хартия) е важно да изберете хартията, която използвате – ако изберете грешни настройки, може да провалите целия си упорит труд.

Следвайте това ръководство, за да извличате максимума от снимките си всеки път и да създавате разпечатки, които с удоволствие да показвате или споделяте – и вижте най-добрите съвети на професионалисти за представяне на семейни снимки.


Написано от Alex Summersby

  1. Neural Network Upscaling Tool е само за Windows, изисква се абонамент (налична е едномесечна безплатна пробна версия). Ако се абонирате за Neural Network Processing Tool, Neural Network Upscaling Tool не изисква допълнителен абонамент.
  2. Adobe и Photoshop са регистрирани търговски марки или търговски марки на Adobe в САЩ и/или в други държави.

Свързани продукти

  • Снимка отпред на Canon Pixma Pro-200

    PIXMA PRO-200

    Фокусиран върху фотопечат с наситени цветове, гъвкавост и използваемост, PIXMA PRO-200 е идеалният избор за фотографи любители и амбициозни фотографи.
  • PIXMA TS7450a Series

    Стилно многофункционално устройство за разбирачи с разнообразие от творчески възможности на печат, както и ADF технология за опростяване на процеса на копиране и сканиране на листове с различни формати.
  • Серия PIXMA TS5350

    Покажете своето творчество чрез гъвкавата работа с печатни носители, страхотните творчески приложения и лесното свързване към смартфони на серията PIXMA TS5350
  • PIXMA G640

    PIXMA G640

    Първият многофункционален принтер от гамата PIXMA G с шест зареждаеми патрона с багрилни мастила PIXMA G640 съчетава ненадминат печат с фото качество с възможност за отпечатване в големи обеми на изключително ниска цена.

Свързани статии

Снимане за отпечатване

Седем най-добри съвета за заснемане на спомени, които да се запазят в разпечатка.

Как се редактират специални снимки

Подобрете вашите снимки от специални събития с тези прости съвети за редактиране на снимки.

Създайте свой собствен сватбен албум

Създаването на ваш собствен сватбен албум може да бъде много удовлетворяващо. Разберете как с нашите експертни съвети.

Редактиране на RAW изображения с DPP

Открийте как да редактирате и подобрите вашите RAW снимки чрез софтуера DPP на Canon.