DSLR в сравнение с безогледални фотоапарати: кой е по-добър за фотография и видео?

При наличието на по-широка гама безогледални фотоапарати от всякога никога не е имало по-добър момент за преминаване към безогледални фотоапарати. Тук ще разгледаме разликите между DSLR и безогледалните фотоапарати и ще обясним предимствата на системата EOS R на Canon.
Изглед през рамото на фотограф на LCD екран на Canon EOS R10, показващ две танцьорки на фламенко, които биват снимани.

Със системата EOS R, включваща както APS-C, така и пълнокадрови модели, сега има богат избор от безогледални фотоапарати, предлагащи нови предимства както за професионалистите, така и за любителите. Но независимо дали искате да преминете от по-стар фотоапарат, или от компактен фотоапарат към такъв със сменяеми обективи, може би ще изберете традиционен DSLR, а не безогледален фотоапарат.

Вярно е, че Canon EOS DSLR е страхотен фотоапарат, а EF обективите на Canon поставят еталон за конструкцията на обективите в своето време. Системата EOS R обаче представлява съществена промяна както в производителността, така и в творческите възможности. С все по-разширяващата се гама от най-съвременни RF и RF-S обективи и аксесоари тази система поставя безпрецедентни нива на качество и контрол в ръцете на фотографи, режисьори и създатели на съдържание.

И за да ви помогнем да оцените предимствата на преминаването към безогледални фотоапарати, разглеждаме разликите между DSLR и безогледалните фотоапарати с експертната помощ на Mike Burnhill, старши продуктов специалист в Canon Европа.

Илюстрация в разрез на фотоапарат Canon EOS 80D, показваща огледалния механизъм.

Терминът DSLR означава „цифров огледално-рефлексен фотоапарат“. Огледалната част се отнася до огледалото, което отразява светлината към визьора. Огледалото трябва да се отмести от пътя на светлината, за да може тя да достигне сензора зад него, и това изисква сравнително обемист механизъм, който прибавя към размера и теглото на фотоапарата и също усложнява оптичната конструкция.

Canon EOS R7, поставен на скала. Той е без монтиран обектив, така че заснемащият сензор се вижда вътре.

В безогледален фотоапарат като Canon EOS R7 няма огледален механизъм и заснемащият сензор се вижда директно през обектива. Това, което виждате в електронния визьор (EVF), е изображение, уловено от заснемащия сензор – което означава, че, за разлика от оптичния визьор в DSLR, той може да визуализира ефекта от настройките ви за снимане. Както казва Mike Burnhill от Canon Europe, „EVF на безогледалните фотоапарати ви дава възможност да видите експонацията на изображението, преди дори да го заснемете.“

DSLR в сравнение с безогледалните фотоапарати: размер и тегло на тялото

„Една от ключовите особености на DSLR фотоапаратите е, че те имат огледало или пентапризма, за да насочват светлината към визьора“, обяснява Mike, „но огледалото трябва да има място да се отмести, за да се разкрие сензорът. Премахването му помага за намаляване на размера и теглото на фотоапарата.“

Намаляването на теглото на безогледален фотоапарат и обектив в сравнение с DSLR може да бъде значително. Canon EOS R8 (включително батерия и карта с памет) с обектив RF 24-105mm F4L IS USM тежи приблизително 1,161 g, докато съпоставимата DSLR конфигурация – Canon EOS 6D Mark II с обектив EF 24-105mm f/4L IS II USM – с около 1,560 g е повече от 34% по-тежък. Погледнато по друг начин, разликата от почти 400 g е приблизително колкото теглото на ултраширокоъгълния вариообектив RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, което означава, че можете да опаковате и двата RF обектива в чантата на безогледалния фотоапарат, което ви дава повече възможности за увеличение по време на поход или експедиция, и въпреки това да не носите повече тегло, отколкото при DSLR конфигурацията.

Създателят на лайфстайл съдържание Diana Millos използва EOS R10, за да заснеме културата и архитектурата на Андалусия. Тя коментира: „EOS R10 изглежда почти като играчка, когато сте свикнали с фотоапарат, който е много по-тежък, като например EOS 80D, който аз използвам. Харесва ми, че е малък и лек, но въпреки това е толкова мощен.“

Жена в жълта рокля и шапка за слънце държи фотоапарат Canon EOS R10 до едното си око.

Безогледалните фотоапарати, като Canon EOS R10, предлагат високо качество и мощни функции в по-компактно и леко тяло, тъй като не е необходимо да включват огледалния механизъм на DSLR.

Canon EOS 5D Mark IV с обектив EF 70-200mm f/2.8L IS III USM заедно с EOS R с обектив RF 70-200mm F2.8L IS USM.

Илюстрация на предимството на теглото и размера, въведено от фотоапаратите от системата EOS R и RF обективите. Обектив Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM, съчетан с EOS R (вдясно), е значително по-къс (когато е прибран) от своя EF аналог – EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, съчетан с EOS 5D Mark IV (вляво). Безогледалната конфигурация също така е с около 630 g по-лека, което означава, че можете да вземете със себе си допълнителна напитка или допълнителен обектив за по-широк изглед – например RF 28-70mm F2.8 IS STM, който тежи само 490 g, или RF 24-105mm F4L IS USM със своите 700 g – и да носите приблизително същото тегло като един EF обектив и DSLR.

Гнезда за обектива: защо безогледалният фотоапарат е по-добър от DSLR?

RF гнездото, използвано във фотоапарати от системата EOS R, въведе много иновации. „RF гнездото е проектирано с поглед към бъдещето“, обяснява Mike, „като например подобряване на скоростта на комуникация между фотоапарата и обектива и добавяне на допълнителни контакти за поддръжка на повече функции.“ Те включват много по-бърз автоматичен фокус, цифрова оптимизация на обектива в реално време и подобрени контроли, като например персонализируем пръстен за управление на RF обективите.

Вместо да се налага постоянно да се съобразяват с огледалото на DSLR фотоапарата, разположено между гнездото и сензора, проектантите на обективи могат да приближат RF обективите до самия сензор, подобрявайки оптичните характеристики. Това доведе до по-ярки обективи с по-широк отвор с изключително качество, както и до новаторски нови конструкции на обективите.

Илюстрация на RF гнездото на фотоапарат Canon EOS R3.

В основата на безогледалната система EOS R на Canon е иновативното RF гнездо с широк отвор, по-късият работен отрязък и свръхбърза комуникация между обектива и тялото на фотоапарата.

Обектив за всеки тип фотография и видео

От въвеждането на първите RF обективи през 2018 г. гамата обективи на Canon за безогледалната система EOS R нараства експоненциално. Сега гамата включва специални RF-S обективи, предназначени за безогледални фотоапарати с APS-C сензори, като например EOS R10 и EOS R7. Тя също така позволява на създателите на снимки и видеосъдържание да изследват вълнуващи нови технологии за обективи.

От ултраширокия вариообектив RF 10-20mm F4L IS STM до забележително компактни и леки супер телефото обективи с фиксирано фокусно разстояние, като например RF 600mm F11 IS STM и RF 1200mm F8L IS USM – серията RF и RF-S обективи осигурява пълен набор от творчески избор. Дори „стандартните“ обективи не са обикновени – RF 28-70mm F2.8 IS STM и RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM предлагат изключителен стабилизатор на образа и автоматичен фокус за резки изображения и видео.

Има например уникални стереоскопични и VR обективи, които улесняват създаването на завладяващо 3D видео и изображения със съвместими безогледални фотоапарати от системата EOS R. Обективите, като например RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE, предназначени за фотоапарати от системата APS-C EOS R, са в основата на СИСТЕМАТА EOS VR на Canon, което прави създаването на стереоскопично 3D и VR съдържание по-достъпно за повече хора.

Хибридни RF обективи – включително вариообективите, като например обектива RF 24-105mm F2.8L IS USM Z, и обективите с фиксирано фокусно разстояние, като например RF 35mm F1.4L VCM – съчетават възможностите на обективите за снимки и видео. Те са идеалният избор за комбинация от фотография и видеография. Основните характеристики на тези високопроизводителни хибридни обективи включват пръстени на диафрагмата за ръчно регулиране на отвора на диафрагмата, докато записвате видео, минимално дишане на фокуса и бързи и безшумни мотори за фокусиране. Вариообективите в гамата се отличават и с професионална възможност за електронно парафокално фокусиране по време на увеличение, както и с възможност за разширяване на моторизираното варио.

Фотоапарат Canon EOS R7 с обектив Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL на черен фон.

Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL е иновативен стерео обектив, създаден, за да направи заснемането на висококачествени 3D снимки и видео по-достъпно от всякога за потребителите с фотоапарати APS-C от системата EOS R, и е особено подходящ за работа в близък план.

Семейството хибридни RF обективи на Canon – два вариообектива и три обектива с фиксирано фокусно разстояние – на черен фон.

Безогледалната система EOS R на Canon от самото начало е проектирана с оглед на нуждите на видеографите и създателите на филми, а революционните хибридни RF обективи на Canon предоставят авангардни функции както за снимки, така и за видео.

Оптични или електронни визьори: кой е по-добър?

DSLR фотоапаратите имат оптични визьори, които осигуряват ясен изглед на сцената при добра светлина. Но електронните визьори (EVF), използвани в безогледалните фотоапарати, имат значителни предимства.

По-специално, ако използвате безогледален фотоапарат от системата EOS R, симулацията на експонацията дава възможност за предварителен преглед на изображението с вашата експонация, стил на снимката и други настройки както във визьора, така и на задния LCD екран. При DSLR фотоапаратите симулацията на експонацията работи, когато използвате задния екран в режим Live View, но не и във визьора. С EVF можете също да композирате снимката и да фокусирате в условия на слаба светлина, които са твърде тъмни, за да гледате с невъоръжено око през оптичен визьор. EVF могат да показват цифрови помощни средства или наслагвания, като поддържат набор от помощни функции в реално време, като например фокусиране с подчертаване на контурите и индикация „зебра“. Когато снимате видео, EVF на фотоапаратите от системата EOS R предлага същата функция за подпомагане на ръчното фокусиране като при професионалните фотоапарати Cinema EOS на Canon.

EVF също така дава възможност за показване на по-подробно ниво на информация за заснемането, както и ви позволява да навигирате и променяте настройките в менютата на фотоапарата. С помощта на EVF можете също така да преглеждате заснетите изображения и видео, дори когато условията са твърде ярки, за да се виждат ясно на LCD екрана на фотоапарата.

EVF във фотоапаратите на системата EOS R на Canon продължават да се усъвършенстват, като EOS R1 и EOS R5 Mark II разполагат с визьор с висока скорост на опресняване и без затъмнения, който ви осигурява безпроблемно снимане в сравнение с DSLR, с по-малко прекъсвания в критичните моменти при заснемане на серия от снимки.

Фотографът на дива природа Dani Connor, която използвала EOS R7 при пътуването си в търсене на застрашения иберийски рис, установила, че работата с електронен визьор напълно преобразила фотографията ѝ.

„Ако трябва да реагирам бързо, когато снимам диви животни, или ако светлината е променлива, с безогледален фотоапарат мога бързо да регулирам ISO настройката или скоростта на затвора и мога да видя как ще изглежда снимката ми, без да се налага да откъсвам поглед от визьора.“

Илюстрация в разрез на електронен визьор.

Електронният визьор (EVF) на безогледален фотоапарат използва компактна версия с висока разделителна способност на същия дисплей като LCD дисплея на гърба на фотоапарата. Едно от предимствата му е, че ви позволява да видите какво вижда фотоапаратът дори в условия, които са твърде тъмни за невъоръженото око.

Илюстрация в разрез, показваща пътя на светлината в DSLR фотоапарата, отразена от огледалото към пентапризма и след това към визьора.

Огледалото в DSLR фотоапарата отразява светлината към оптичния визьор през пентапризма, така че изображението е с правилна ориентация. С оптичния визьор обаче не можете да прегледате ефектите на стил на снимката, баланса на бялото и други настройки за обработка на изображенията, преди да натиснете спусъка, както можете да направите с електронния визьор на безогледален фотоапарат.

По-добри снимки и видео ли правят безогледалните фотоапарати?

Когато системата EOS R излезе за първи път, заснемането на изображения с DSLR или безогледални фотоапарати не се различаваше коренно по отношение на реалното качество на изображението. Но с най-новите технологични разработки безогледалните фотоапарати от системата EOS R издигат производителността на следващото ниво.

Корекция във фотоапарата

„Например с RF гнездото едно от предимствата на високоскоростната комуникация между обектива и фотоапарата е, че, когато имате оптични проблеми, като например дифракция и аберация, можете да направите корекция във фотоапарата в реално време“, казва Mike. „Тази незабавна обработка означава, че получавате по-добро качество на изображението директно от безогледалните фотоапарати.“

Скорост на серия от снимки

Също така в някои ситуации безогледалните фотоапарати, като например EOS R7 с неговата скорост на серия от снимки до 15 fps с механичен затвор и 30 fps с електронен затвор с пълно проследяване чрез автоматичния фокус, са по-способни да заснемат използваеми изображения, отколкото DSLR фотоапарати, като например EOS 7D Mark II или EOS 90D, които предлагат максимална скорост на серия от снимки 10 fps.

Режимът на серия от снимки в RAW формат, който се предлага при някои безогледални фотоапарати, включително EOS R8, EOS R7 и EOS R10, допълнително подобрява шансовете ви за улавяне на идеалния момент. Той не само записва RAW файлове със скорост до 30 fps, но и предлага възможност за предварително заснемане, която заснема изображения за половин секунда, преди да натиснете напълно спусъка. Предварителното заснемане ви дава възможност на практика да върнете времето назад и да се върнете половин секунда, за да запазите моментите, които може да сте пропуснали.

EOS R5 Mark II и EOS R1 правят още една стъпка напред с функцията за предварително заснемане на серия от снимки. Когато фотоапаратът е настроен на заснемане на серия от снимки и е включен автоматичният фокус, можете да натиснете наполовина бутона на затвора и да се насочите към мястото, където очаквате да се развива действието. Фотоапаратът започва да буферира изображения с пълно AE и AF проследяване. Когато натиснете бутона докрай, фотоапаратът не просто започва да заснема снимки, той също така запазва 15 кадъра (EOS R5 Mark II) или 20 кадъра (EOS R1) точно преди пълното натискане. Това ви гарантира, че ще уловите момента на действието, и работи, когато снимате JPEG или HEIF изображения, както и RAW. (Освен това е по-прост от режима на серия от снимки в RAW формат – той записва отделни RAW файлове, докато режимът на серия от снимки в RAW формат използва специален файлов формат, от който трябва да се извлекат отделните изображения.) Нищо подобно няма в нито един DSLR.

A cutaway diagram illustrating the IS system in the Canon EOS R5.

Стабилизатор на образа

Много обективи включват стабилизатор на образа, който противодейства на ефектите от заклащането на фотоапарата. Но RF и RF-S обективите, снабдени с оптичен стабилизатор на образа, имат по-добро ниво на стабилизация в сравнение с еквивалентните EF и EF-S обективи.

Няколко безогледални фотоапарати от системата EOS R са оборудвани с вътрешен стабилизатор на образа (IBIS) с 5 оси. Ако използвате обектив с IS на фотоапарат с IBIS, двете системи работят заедно, за да постигнат още по-високи нива на стабилизация – до 8,5 стъпки в центъра на кадъра и 7,5 стъпки в периферията, в зависимост от фотоапарата и използвания обектив. Това означава, че можете да снимате без статив с по-ниска скорост на затвора и въпреки това да правите резки снимки.

Усъвършенстваната технология за стабилизиране на изображението на IBIS и обектива е ефективна и при снимане на видео. Фотоапаратите от системата EOS R разполагат със специална възможност за Цифров IS за видео, който може да се комбинира с IBIS и Оптичен IS, за да се подобри стабилността на кадрите, което прави безогледалните фотоапарати от системата EOS R по-добър избор за снимане на видео в сравнение с DSLR фотоапаратите.

Изглед на LCD екрана на Canon EOS R8, показващ фотографа, записващ видеоклип на саксийни растения.

Най-новите безогледални фотоапарати, като EOS R8, включват разширени функции за създателите на съдържание, като например 4K 60p видео с интелигентно проследяване на обекти – нещо, което не се предлага в DSLR фотоапаратите, като EOS 7D Mark II или EOS 90D.

Автоматичен фокус: безогледален в сравнение с DSLR

Всички безогледални фотоапарати от системата EOS R използват системата за автоматично фокусиране Dual Pixel CMOS AF на Canon – например Dual Pixel CMOS AF II в EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7 и EOS R10, както и по-нова версия, наречена Dual Pixel Intelligent AF, в EOS R5 Mark II. Във всички варианти на тази система всеки пиксел в сензора се използва както за фокусиране, така и за изобразяване, в сравнение със специфичния сензор за откриване на фази, базиран на точки, който се фокусира през визьора на DSLR фотоапаратите.

Едно от големите предимства на тези безогледални фотоапарати е възможността да се избере AF точка навсякъде в рамките на кадъра. „Това е невъзможно при DSLR“, обяснява Mike, „и също така позволява възможности, като проследяване на лица, проследяване на очи и проследяване на животни, които виждаме в тези фотоапарати. Можете например да изберете окото на птица в полет и да го проследявате в рамките на кадъра – отново нещо, което е невъзможно с DSLR.“

При много безогледални фотоапарати от системата EOS R усъвършенстваното разпознаване на обекти обхваща дори превозни средства, като например автомобили, мотоциклети, самолети и влакове, като позицията на водача, моториста или пилота се проследява автоматично от интелигентната система за автоматично фокусиране.

Безогледалните фотоапарати от системата EOS R могат да фокусират и в по-тъмни условия. Автоматичният фокус на EOS R1 може да фиксира обекта при светлина до –7,5 EV, което е приблизително равносилно на пейзаж, осветен от звезди. Подобрената чувствителност на автоматичния фокус прави възможен автоматичния фокус и при по-малки максимални отвори на диафрагмата в сравнение с преди. Свържете компактния телефото обектив RF 600mm F11 IS STM с удължител RF 2x на Canon например и на практика ще имате 1200mm f/22 обектив – с ефективен автоматичен фокус.

Дисплеят на Canon EOS R7 показва точката на автоматичния фокус върху окото на хищна птица, кацнала на клон.

Бързият електронен затвор и автоматичният фокус за проследяване на очи на животни на безогледалните фотоапарати, като EOS R7 и EOS R10, са идеални за всички фотографи. „За фотограф на дивата природа е страхотно да можеш да проследиш окото на животното“, казва специалистът по дива природа Dani Connor. „Това отвори нови възможности, които преди не бяха налични за мен като потребител на DSLR.“

Механичен затвор в сравнение с електронен затвор

По-голямата част от DSLR фотоапаратите имат механични затвори, но всички безогледални фотоапарати от системата Canon EOS R имат както електронен, така и механичен затвор.

И така, какви са предимствата на електронния затвор в сравнение с механичния затвор?

С електронен затвор механичният затвор е заключен отворен и заснемащият сензор по същество се чете електронно. Най-голямото предимство на това е, че снимането може да бъде напълно безшумно – не само по-тихо, с намален или потиснат звук от затвора, както е, когато изберете опцията S („меко“ снимане), достъпна за някои фотоапарати, а напълно безшумно. Това може да бъде безценно, когато снимате например плашливи диви животни, бебета или най-тихите моменти от сватбите.*

Електронните затвори също така позволяват серия от снимки с по-висока честота. „При механичните затвори“, казва Mike, „най-високата възможна честота при нашите DSLR фотоапарати беше 16 fps [кадъра в секунда] на EOS-1D X Mark III, професионален фотоапарат от висок клас. Със своя електронен затвор EOS R10 може да ви предложи до 23 fps за значително по-малко пари, докато EOS R7 може да снима с 30 fps, което съответства на скоростта на EOS R3, друг професионален фотоапарат, но на една трета от цената.“

Въпреки това феноменът, наречен „изкривяване от поредовото сканиране на затвора“, може да бъде проблем, когато снимате бързи движения с електронен затвор – бързодвижещите се обекти, като замахващ стик за голф или въртящо се витло, могат да се движат през времето, необходимо за изчитане на целия кадър, което ги кара да изглеждат изкривени в заснетото изображение. При най-новите безогледални фотоапарати обаче този феномен е значително намален. Фотоапаратите EOS R5 Mark II и EOS R1 са оборудвани с иновативни пълнокадрови CMOS сензори със задно осветяване и имат процесор за обработка на изображения DIGIC Accelerator в допълнение към процесор за обработка на изображения DIGIC X. Тази комбинация от високоскоростен процесор и сензорна технология свежда до минимум изкривяването на затварящия се затвор – в случай на EOS R1 до нивото на най-бързите механични затвори на пазара или дори отвъд него.

Черно-бяла снимка в близък план на дете, което гледа надолу съсредоточено.

Семейният фотограф Helen Bartlett намира за безценна възможността да снима напълно безшумно със своите фотоапарати със система EOS R. Тъй като няма звук от освобождаването на затвора, който разсейва децата или дори ги събужда, ако са заспали, тя може да ги заснеме в по-непринудени ситуации. Заснето с Canon EOS R5 с обектив Canon RF 50mm F1.2L USM при 1/1000 s, f/1.2 и ISO100. © Helen Bartlett

Живот на батерията: DSLR в сравнение с безогледален фотоапарат

Често се твърди, че DSLR фотоапаратите имат по-дълъг живот на батерията в сравнение с безогледалните фотоапарати, главно защото електронният визьор на безогледалните фотоапарати изисква захранване, докато оптичният визьор на DSLR – не. На практика обаче животът на батерията зависи много от начина, по който използвате фотоапарата, например използването на светкавица ще консумира повече енергия и от двата вида фотоапарати, докато използването на LCD екрана на DSLR фотоапарат обикновено консумира повече енергия, отколкото използването на LCD екрана на безогледален фотоапарат. DSLR фотоапаратите от среден клас, като EOS 90D, предлагат 1200 снимки или повече с визьора и 450 с LCD екрана, докато безогледалният EOS R6 Mark II осигурява 450 снимки с електронния визьор или 760 с LCD екрана.

Разликата е дори още по-голяма при професионалните модели: ако се придържате към визьора на EOS-1D X Mark III например, можете да заснемете 2500 изображения, преди батерията да се изтощи, но този брой спада на 600 изображения, ако снимате в режим Live View, в сравнение с 620 снимки с визьор на безогледалния EOS R3 и 860 с LCD екран. Така че, ако предпочитате да използвате LCD екрана, безогледалните фотоапарати може да ви дадат повече снимки с едно зареждане.

Консумацията на енергия е допълнително оптимизирана в безогледалните фотоапарати от системата Canon EOS R с въвеждането на нови високоефективни батерии. Освен това различните варианти за пестене на енергия в менюто на фотоапарата, както и възможността за зареждане чрез USB и външни батерии, могат да удължат още повече времето за работа на фотоапарата.

Безогледален фотоапарат в сравнение с DSLR фотоапарат: време е за избор

DSLR фотоапаратите имат своите силни страни, но безогледалните фотоапарати и обективи от системата EOS R предлагат изобилие от иновативни технологии, които разкриват нови творчески възможности за фотография и видео.

Ако искате лек фотоапарат с висока кадрова честота за туристическа фотография, тогава безогледален фотоапарат като EOS R10 може да е идеалният избор. Ако обичате да снимате дива природа и динамични сцени, високоскоростните безогледални фотоапарати, като например EOS R7 и EOS R6 Mark II, ще ви осигурят необходимото подобрение на производителността. Ако искате да преминете към пълнокадрова фотография и видео, безогледалният EOS R8 предлага творчески функции, които да ви помогнат да постигнете артистичните си цели. И, разбира се, гамата се разширява до водещи безогледални фотоапарати с най-съвременни функции, които отговарят на нуждите на най-взискателните професионални фотографи, включително EOS R3 и EOS R1.

В цялата гама системата EOS R за безогледални фотоапарати ви дава възможност да използвате RF и RF-S обективи от следващо поколение със съответните предимства, включително корекция на образа във фотоапарата и ефективност на проследяването чрез автоматичния фокус.

Електронният визьор на безогледалния фотоапарат дава възможност за предварителен преглед на изображението във визьора с приложени настройки за снимане. Изглед на живо на задния LCD екран на DSLR ще направи същото, но невинаги е удобно да снимате по този начин. Освен това няма да можете да видите много в тъмното във визьора на DSLR, за разлика от EVF в безогледален фотоапарат, който ще ви позволи да кадрирате снимката си при почти всякакви условия.

Усъвършенстваните функции за автоматично фокусиране, като AF с разпознаване на очи на животни и AF за превозни средства, са налични само в най-новите фотоапарати от системата EOS R. Тези безогледални фотоапарати също така ви дават свободата да снимате с електронен или механичен затвор, като обикновено се предлагат много по-високи скорости на снимане на серия от снимки и възможност за напълно безшумно снимане.

От ергономичността до автофокуса, от типа на затвора до скоростта на затвора, изпробвайте фотоапарата, от който се интересувате, ако можете – нищо не може да замени реалното усещане дали ви пасва, или не. След като решите кой безогледален фотоапарат е за вас, попитайте местния магазин за фотоапарати за възможности за частична размяна или помислете дали да не дарите старото си оборудване на местен клуб или училище по фотография, за да може някой друг да започне своето фотографско пътешествие.



* Може да се генерират различни от този на затвора звуци (диафрагма, звук от задвижването на обектива при фокусиране, електронен звук и др.).

Amy Davies, Alex Summersby & Marcus Hawkins

Свързани продукти

  • EOS R50

    С този безогледален фотоапарат EOS R можете да създавате най-впечатляващото си съдържание – от ясни снимки до 4K видеоклипове и поточни предавания на живо. Всичко това в едно специално устройство.
  • EOS R10

    Направете следващите си стъпки във фотографията и видеото с безогледален фотоапарат Canon от системата EOS R, базиран на заснемащ сензор с размер APS-C.
  • EOS R7

    Опознайте дивата природа с фотоапарат, който предлага сензационна скорост и качество на изображението в компактно тяло с APS-C сензор, проектирано за бъдещето.
  • EOS R8

    Преминете към пълнокадрова фотография и видео и реализирайте творческите си амбиции.
  • EOS R6 Mark II

    Снимки или видео, действие или портрет – комбинацията от производителност и качество на изображението на EOS R6 Mark II позволява на творчеството ви да се развихри
  • EOS R5 Mark II

    Овладейте момента с фотоапарат, който съчетава страхотна скорост с невероятна разделителна способност и превъзходно 8K видео.

Свързани статии

Сравнение на APS-C и пълен кадър

Каква е разликата между APS-C и пълнокадровите фотоапарати и кой е точният за вас?

Защо преминаването към EOS R системата може да промени кариерата ви

Фотоапаратите и обективите Canon EOS R подобряват работата на фотографите в продължение на пет години. Открийте от личен опит защо професионалистите са преминали към тази система.

Първи стъпки във фотографията

Искате ли да преминете от смартфон към фотоапарат? Нашето ръководство за фотография за начинаещи съдържа всичко необходимо, за да започнете.

Как да изберете обектив

Всичко, което трябва да знаете за обективите, от видовете обективи до функциите, които да търсите.