Ключът към създаването на открояващи се изображения за препълнени социални канали е да мислите различно и да покажете на света как го виждате. TikTok творците Rosie Lugg (@rambosphotos) и Peter Jay (@Eletrico) правят точно това. Всеки от тях е запален по създаването на уникално съдържание и споделя своите методи и идеи с аудиторията.
Тук Rosie и Eletrico разкриват най-добрите си съвети и трикове за създаване на уникални изображения, които ще впечатлят последователите ви, чрез използване на пет различни фотографски техники.
ТВОРЧЕСКА ФОТОГРАФИЯ
Осмелете се да бъдете различни: творчески съвети за снимки в социалните мрежи
1. Светлинни следи с продължителна експонация
Грабващите вниманието техники са задължителни за фотографите, които търсят успех в социалните мрежи, и както Rosie, така и Eletrico предлагат създаване на впечатляващи снимки на светлинни следи.
Rosie наскоро е експериментирала със светлинни следи, оставени от червените автобуси на Тауър Бридж в Лондон. „Трябва да си поиграете с настройките на фотоапарата, за да получите ефекта, който желаете. Обикновено снимам в ръчен (M) режим така или иначе, което улеснява контрола на скоростта на затвора и отвора на диафрагмата, както и на настройката за ISO светлочувствителност. Докато снимах човек на фона на светлинна следа от автобус, открих, че ми трябва скорост на затвора около две секунди с отвор на диафрагмата f/5.6 и ISO100, за да постигна правилната експонация. Винаги се старая да използвам възможно най-ниска настройка за ISO светлочувствителност, за да получа най-високо качество и да намаля до минимум шума в изображението.“
Eletrico е създал също толкова улавящо окото изображение с помощта на ежедневни домакински предмети. „Сложих малко тлееща памучна вълна в метална кухненска тел за разбиване“, обяснява той. „Завъртането на телта за разбиване около парче струна произведе искри и продължителната експонация от 13 секунди се оказа правилната за рисуване със светлина.“ (Внимание: това може да създаде опасност от пожар. Уверете се, че имате под ръка пожарогасител или други предпазни средства.) „Поставянето на фотоапарата на статив с 10-секундна самоснимачка ми даде възможност да наглася всичко и да застана на място преди отварянето на затвора.“
Можете да създадете подобни ефекти на светлинни следи с фенерчета, LED лампи или дори бенгалски огън.
2. Замразяване на движението с високи скорости на затвора
Динамичните кадри, заснети с високи скорости на затвора, наистина се открояват в социалните мрежи. Движението замръзва в конкретен момент, разкривайки детайли, които не могат да се видят с просто око.
За своята заснета по залез снимка на вода, разплискана в кръг от чаша, (в началото на страницата) Eletrico е използвал ръчен режим на фокусиране. „При снимането със самоснимачка автофокусът нямаше задължително да се фиксира върху правилната част от сцената, така че набелязах точка на земята и фокусирах предварително. Подвижният сензорен екран на Canon EOS M50 Mark II беше наистина полезен, позволявайки ми да композирам снимката, докато стоя пред фотоапарата.“
Rosie казва: „Обичам да снимам модели, които се въртят, облечени в рокли, и ако не използвате наистина висока скорост на затвора, всички детайли ще се изгубят в размазване. Също така предпочитам да снимам с фотоапарат в ръка, вместо да използвам статив, тъй като мога да се движа и да бъда много по-спонтанна.“
Когато снимате без статив, използването на обективи с вграден стабилизатор на образа ще ви помогне да постигнете резки снимки. Canon EOS R5 и EOS R6 имат вграден стабилизатор на образа, който работи както със, така и без вграден в обектива стабилизатор на образа.
3. Детайлни близки планове
Макро изображенията, разкриващи невероятно фини детайли, със сигурност ще накарат потребителите в социалните мрежи да спрат да превъртат и да им обърнат внимание. „Винаги съм смятал, че е необходим голям, специализиран макро обектив за снимки в изключително близък план, но бях изненадан колко много мога да приближа с обектива Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM“, казва Eletrico. При фокусни разстояния 18 – 50 mm обективът може да фокусира дори от разстояние 25 cm.
„Облепих с прозрачно тиксо периферията на ролка и я поставих върху изображение на екрана на телефона ми за осветление, след което напръсках малко водни капки, през които светлината да премине.
„Нямаше нужда да използвам специални настройки на фотоапарата, а обективът улови и най-малките детайли в капките. Нестабилността на фотоапарата може да е истински проблем при макро фотографията, но аз снимах с фотоапарата в ръка, а стабилизаторът на образа в обектива се оказа невероятно ефективен.
4. Отражения във вода
Двойните изображения улавят вниманието на всички и, както е демонстрирала тя в своето TikTok видео, Rosie обича да създава огледални изображения с отражения, добавяйки специалния ефект на симетрията към съдържанието си. „Чаках дъждовен ден, така че имаше достатъчно локви, с които да си поиграя“, обяснява тя. „Накрая използвах себе си като модел и открих, че приложението Canon Camera Connect е невероятно полезно. Невероятно беше, че можех да поставя фотоапарата на статив и да контролирам всичките му настройки от телефона в ръката си.
„За да се възползвате максимално от отраженията във водата, обикновено трябва да се снижите доста – ъгълът на фотоапарата беше от изключително значение, а възможността да наблюдавам изображението на екрана на телефона си и да регулирам настройките за снимане направи всичко наистина просто и ясно“, добавя Rosie.
Ако не използвате приложението Camera Connect, за да управлявате фотоапарата от разстояние, най-вероятно ще държите фотоапарата в ръка, за да направите снимка от нисък ъгъл. При тези обстоятелства, продължава Rosie, „накланящ се или подвижен екран улеснява живота и означава, че няма нужда да коленичите или да лягате в калта.“
Eletrico също обича да добавя творчески стил към своите снимки на отражения във вода. „Излях малко вода на пода и изключих всички лампи, така че беше наистина тъмно. Водата отрази изображението, показано на екрана на моя телефон, и ефектът изглежда наистина страхотно. Използвах малък отвор на диафрагмата f/14 за по-голяма дълбочина на рязкост, така че всичко в сцената е ясно фокусирано – от предния до задния план.“
5. Разфокусирани фонове
Изолирането на основния обект в сцената чрез разфокусиране на фона е една от любимите техники на Rosie. „Повечето портрети, които виждате в социалните мрежи, изглеждат доста еднакво, особено тези, заснети с мобилен телефон. Моят обектив Canon EF 35mm f/1.4L II USM ми дава предимство, тъй като най-широкият му отвор на диафрагмата осигурява малка дълбочина на рязкост. Това съсредоточава цялото внимание върху заснемания човек.“ Ако използвате EF обектив с фотоапарат с APS-C сензор, обектът, който заснемате, е по-голям върху сензора, отколкото върху пълнокадров сензор, което на практика увеличава фокусното разстояние на обектива с коефициент 1,6x. „Ефективното фокусно разстояние на 35-милиметровия обектив е равно на 56 mm при моя Canon EOS 200D, което смятам, че е идеално за моите портретни и модни фотосесии. Изображенията получават висококачествен, вдъхновяващ облик, който привлича окото и спира хората, докато разглеждат социалните мрежи.“
За да демонстрира малка дълбочина на рязкост, Eletrico е заснел архитектурна снимка на сграда в далечината. Оригиналният му подход е бил да държи ND филтър в ръката си на близко разстояние, включвайки го в кадъра. „Фокусирайки върху джамията в далечината, филтърът създава мечтателен, меко разфокусиран ореол около сградата за специален ефект.“ Често нестандартното мислене може да доведе до красиви резултати.
Бъдете креативни с фотографското си оборудване
За най-завладяващо съдържание ви е необходимо оборудване, което съответства на креативността ви. Rosie и Eletrico пътуват без много багаж и снимат с оборудване, което не им тежи, но е интуитивно и с бърза реакция, позволявайки им да създават невероятни творби, когато вдъхновението ги връхлети.
Rosie използва джобния Canon PowerShot G7 X Mark II (вече предшественик на Canon PowerShot G7 X Mark III) – нейния мощен компактен спътник за развихряне на идеи в движение. Тя също така използва Canon EOS 200D (вече предшественик на Canon EOS 250D) – забележително компактен и лек DSLR фотоапарат, идеален за използване както в домашно студио, така и навън. „Може да е трудно да следвате бързо развиващото се действие“, казва Rosie. „Но моят EOS 200D има изключително бърза реакция, особено когато става дума за проследяване с автофокуса.“
По отношение на обективите Rosie разчита на Canon EF 35mm f/1.4L II USM заради невероятно малката му дълбочина на рязкост и на Canon EF 24-70mm f/2.8L USM (вече предшественик на Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM в гамата EF) заради многофункционалността на вариообектива без никакъв компромис с качеството.
От своя страна, Eletrico предпочита компактния, но мощен Canon EOS M50 Mark II, съчетан с изключително многофункционалния обектив Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM. Комбинацията е надминала неговите взискателни очаквания в почти всеки сценарий на снимане.
Вдъхновихте ли се от тези творчески техники? Гледайте съветите на Eletrico за по-добри снимки в TikTok и след това опитайте да добавите забавни ефекти към собствените си изображения. Споделете резултатите с хаштаг #FreeYourStory и таг @canonemea.
Написано от Matthew Richards
Свързани продукти
-
Компактни цифрови
PowerShot G7 X Mark III
Фотоапарат със свързаност, който заснема превъзходно видео и снимки, които последователите ви ще харесат. -
Обективи за DSLR
EF 24-70mm f/2.8L II USM
Професионален вариообектив от серия L за всекидневна употреба, който предлага високо качество на изображението с константен отвор на диафрагмата f/2.8. -
Обективи за DSLR
EF 35mm f/1.4L II USM
Широкоъгълен обектив от професионален клас с естествена перспектива, отвор на диафрагмата f/1.4 и добри характеристики за снимане при слаба светлина.