Светлината е основен компонент на фотографията, така че снимането през нощта или при слаба светлина представлява особено предизвикателство. Но нощната фотография предоставя уникален набор от творчески възможности. Слабо осветените портрети на тъмен фон може да изглеждат магични, като същевременно ефективно изолират основния обект в рамките на сцената. Нощните животни дават различен поглед върху фотографията на дива природа, докато нощните градски пейзажи са в собствено светлинно шоу. За наистина величествен блясък можете да вдигнете поглед към небето и да уловите Млечния път.
Синият час на здрача преди слънцето да изгрее или след като залезе, е любим на много фотографи. Все още има малко естествена светлина, която да покаже детайлите, докато градските светлини обикновено обливат сцените с топла светлина. Наситено синият цвят в небето също добавя драматична нотка. Синият час обаче може да бъде много кратък в зависимост от географската ширина на вашето местоположение и времето от годината и може да имате само няколко минути, за да се възползвате напълно от най-добрата светлина. Най-добре е да направите план предварително, като проверите точните часовете на изгрев и залез и предварително проучите местата, където искате да снимате.
Освен това имайте предвид, че може да има скреж и роса, с които да се съревновавате, така че е препоръчително да си носите топли или водонепромокаеми дрехи. Въпреки че много фотоапарати и обективи Canon разполагат с цялостна защита от атмосферни влияния, големият чадър е добър вариант, за да поддържате оборудването сухо.
Най-добрият фотографски комплект от базов клас за нощни снимки и астрофотография
Функции, които ще са ви необходими, когато снимате през нощта
Безогледалните фотоапарати имат голямо предимство пред DSLR фотоапаратите, когато става въпрос за нощни снимки. Техните електронни визьори могат автоматично да увеличават нивото на яркост, за да симулират ефекта от настройките на експонацията. Това ви позволява буквално да виждате в тъмното, като същевременно можете да преглеждате предварително яркостта на полученото изображение за всяка дадена настройка на експонацията дори преди да заснемете снимката.
Страхотно е да можете да снимате без ограничения през нощта и без да е необходимо да носите статив. Фотоапарати като EOS R6 и EOS R7 разполагат с вграден стабилизатор на образа (IBIS), който ви помага да заснемате стабилни изображения без заклащане. В комбинация с оптичния стабилизатор на образа на определени обективи това означава, че можете да постигнете стабилизиране на образа за до 8 стъпки по-ниска скорост на затвора, което е идеално за снимане без статив при много по-ниски скорости на затвора.
Бързото и с неизменна висока прецизност автоматично фокусиране също може да бъде голямо предимство. AF системата на EOS R6 работи в почти пълна тъмнина при -6,5 EV (стойност на експонацията). Това се равнява на пейзаж, осветен само от четвърт луна. EOS R7 фокусира при -5 EV, а EOS R10 при -4 EV, което се равнява приблизително на осветяване от луна, приближаваща пълнолуние, или пълнолуние.
Обективите с широк отвор на диафрагмата пропускат повече светлина към сензора на фотоапарата, което ви позволява да снимате дори в най-тъмните нощи, докато широкоъгълните обективи ще ви дадат възможност да използвате по-ниски скорости на затвора. Обективите с оптичен стабилизатор на образа са полезни за намаляване на размазването, когато снимате без статив.
Астрофотография
Пълнокадровите фотоапарати са по-подходящи за астрофотография, отколкото фотоапаратите с формат на сензора APS-C, защото често ще ви трябва наистина широко зрително поле, за да заснемете нощното небе. Ако обаче снимате луната, можете да комбинирате APS-C фотоапарат с телеобектив, за да заснемете детайлите на спътника на Земята.
Canon EOS R6 работи особено добре, когато снимате през нощта. Комбинацията от пълнокадров заснемащ сензор и скромния брой от 20,1 мегапиксела води до сравнително големи индивидуални пиксели с по-голям потенциал за събиране на светлина. Резултатът е минимален шум в изображението при използване на високи ISO стойности, за да се избегнат ниски скорости на затвора при слаба светлина. В действителност стандартният диапазон на чувствителност се простира от ISO100 до ISO102400.
Ръчното фокусиране обикновено се предпочита при астрофотографията и безогледалните фотоапарати на Canon от системата EOS R предлагат функция за фокусиране с подчертаване на контурите, която можете да използвате, за да осветите контурите на обекта на фокус във визьора или на задния екран.
За предпочитане са обективите с голям отвор на диафрагмата, за да пропускат възможно най-много светлина. Обективът Canon RF 16mm F2.8 STM е подходящ и в двата случая, като същевременно предоставя възможност за снимане на астрофотография чрез APS-C фотоапаратите EOS R7 и EOS R10, при които ефективното фокусно разстояние от 25,6 mm предоставя доста широко зрително поле.
Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM е друг отличен вариант за улавяне на следи от движението на звездите и зрелища като Северното сияние. Диафрагмата с широк максимален отвор f/1.8 и кръгова конструкция с девет елемента работи превъзходно при слаба светлина, осигурявайки красиви зони извън фокус и разфокусирани фонове.
Нощни портрети
Canon EOS R10 с 24,2 мегапиксела и EOS R7 с 32,5 мегапиксела предоставят впечатляващо качество на изображението при нощни снимки със стандартни диапазони на чувствителност от ISO100-32000. Това ви дава много свобода, за да поддържате достатъчно високи скорости на затвора при снимане без статив през нощта. Canon EOS RP е друг добър вариант. Той разполага с пълнокадров 26,2 MP заснемащ сензор и диапазон на чувствителност, който се простира до ISO40000, което прави възможно снимането без светкавица при запазване на детайлите и цветовете.
При пълнокадровите фотоапарати фокусно разстояние от 85 mm обикновено е идеално за снимане на портрети. Обективът Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM със своя широк отвор на диафрагмата ви позволява да замразите движението на обекта с висока скорост на затвора дори в условия на тъмнина. Не е необходимо да увеличавате настройката на ISO на фотоапарата твърде много, за да постигнете това, като така можете да запазите оптимално качество на изображението чрез максимизиране на фините детайли и минимизиране на шума в изображението.
Друго предимство е, че широкият отвор на диафрагмата позволява постигане на плитка дълбочина на рязкост, така че можете да разфокусирате разсейващия фон, за да изолирате основния обект, и да превърнете градските светлини или празнични лампички в дискове с приятен „боке“ ефект.
Обектив с фиксирано фокусно разстояние 50 mm, монтиран към фотоапарат Canon EOS R7 и EOS R10, осигурява подходящо за портрети ефективно фокусно разстояние от 80 mm, като по този начин постига приблизително същото зрително поле като на 85 mm обектив, монтиран към пълнокадров фотоапарат. Обективът Canon RF 50mm F1.8 STM с широк отвор на диафрагмата е компактен, лек и с изключителна стойност за цената си, а RF 50mm F1.2L USM е обектив от професионален клас с още по-широк отвор на диафрагмата.
Нощни градски пейзажи
Ако снимате нощни градски пейзажи без статив, стабилизаторът на образа е от полза за създаване на снимки без размазване, причинено от заклащане на фотоапарата, а EOS R7 предоставя стабилизиране на образа за до 7 стъпки по-ниска скорост на затвора със съвместими обективи. За да заснемете градски пейзажи през нощта обаче вероятно ще трябва да използвате статив или да намерите подходяща стабилна повърхност, върху която да поставите фотоапарата, както и да използвате ниска скорост на затвора или продължителна експонация.
Както при астрофотографията, широкоъгълният обектив с широк отвор на диафрагмата е най-добрият избор за обхващане на обширни градски пейзажи и нощни пейзажи в кадър. Canon RF 16mm F2.8 STM и Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM са сериозни конкуренти.
Възможността за използване на варио влиза в действие, когато движението ви е ограничено от сгради и други препятствия в градска среда, а обективът Canon RF 24-105mm F4L IS USM е чудесен избор особено ако установите, че имате нужда от повече телеувеличение за скъсяване на разстоянието или фокусиране върху по-малки фрагменти от градски или нощен пейзаж.
Снимане на движещи се обекти през нощта
По-голямото телеувеличение ще ви помогне при снимане на движещи се обекти, като например нощни диви животни. Удължителите за обективи, като удължител RF 1.4x и удължител RF 2x, също могат да бъдат много полезни за увеличаване на фокусното разстояние.
Можете да получите отлични резултати с обективите Canon RF 24-105mm F4L IS USM или RF 85mm F2 MACRO IS STM за по-къси разстояния на снимане. Това е особено вярно, когато ги използвате с Canon EOS R7 или EOS R10, при които коефициентът на изрязване 1,6x увеличава фокусното разстояние на тези обективи съответно до 168 mm или 136 mm.
Гъвкавият диапазон на вариото (от широк ъгъл до телеувеличение) на обектива RF 24-105mm F4L IS USM е идеален също и за заснемане на движещ се трафик с цел създаване на светлинни следи чрез продължителни експонации. Ако снимате превозно средство и използвате светкавица Canon Speedlite, за да го осветите, изберете режим за синхронизация с втора преграда. Това ще направи така, че светлинните следи да изглеждат естествено разположени зад автомобила, вместо да се простират пред него. Можете също така да преминете през пълния диапазон на вариото по време на продължителна експонация (ефект „вариовзрив“), за да създадете различен тип светлинни следи.
Най-новите безогледални фотоапарати и обективи Canon ви дават творческа свобода и гъвкавост, като същевременно поддържат всичко просто. Има много неща, които да откриете след залез слънце, и правилният фотографски комплект Canon, съчетан с проучване, търпение и практика, гарантира заснемането на страхотни изображения.
Написано от Matthew Richards