Как да правите невероятни макро снимки на пчели

Трима професионални фотографи на насекоми споделят своите съвети за привличане на пчели в градината ви, за да можете да ги заснемете в близък план.
Кадър в близък план на пчела, хранеща се с лилави цветове на гроздов зюмбюл, заснет с Canon EOS-1D X Mark III от фотожурналиста на дива природа Christian Ziegler.

Пчелите са невероятни същества. Освен че са едновременно сладки и красиви, те също са от изключително значение за биоразнообразието на нашата планета. Пчелите опрашват растения и култури, за да поддържат живота на хората и дивата природа, но за съжаление те са застрашени.

„През последните 20 години много повече видове пчели са пред изчезване“, казва фотожурналистът на дива природа и посланик на Canon Christian Ziegler, който вярва, че е изключително важно за него и за другите да снимат пчели, за да се подчертае тяхната красота и значение и да се повиши осведомеността относно изчезването им.

Но как можете сами да снимате пчели? Не е лесно, но с подходяща помощ е постижимо – дори и за начинаещи. Тук Christian и макро фотографите на дива природа Matt Doogue и Ingo Arndt дават съвети за създаване на благоприятна за насекомите среда за снимане на пчели в невероятен близък план.

1. Създайте градина, благоприятна за пчелите

Кадър в близък план на пчела върху цвят на глог, заснет с Canon EOS-1D X Mark III от фотожурналиста на дива природа Christian Ziegler.

Изберете местни растения, които да използвате за саксийни растения и растения за огради, тъй като те ще ви дадат най-добрите дългосрочни шансове за привличане на пчели. „Местните растения се разпространяват и растат на правилните места и са по-силни от вносните растения“, казва фотографът на дива природа Ingo Arndt. Заснето с Canon EOS-1D X Mark III с обектив Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM при 1/200 s, f/22 и ISO 1250. © Christian Ziegler

Хотел за пчели, създаден чрез пробиване на дупки в пръчки и дърво, заснет с обектив Canon EF 24-105 mm f/4L IS II USM от фотожурналиста на дива природа Christian Ziegler.

За да привлечете самотни пчели, които не живеят в кошери, можете да направите „хотел за пчели“ – дървена кутия с дупки в нея, която имитира гнездата, които пчелите си правят. © Christian Ziegler

Не е необходимо да пътувате надалеч, за да снимате пчели. Ако направите градината си възможно най-привлекателна за пчелите, те ще дойдат при вас, давайки ви много възможности да направите невероятни снимки. Стъпките, които предприемате, за да привлечете пчелите, ще имат и благоприятен ефект върху тях.

„Моят съвет за създаване на благоприятна за пчелите градина е да отглеждате местни растения с много прашец и нектар“, казва Christian. „Растения като лавандула и градински чай привличат пчелите, тъй като цъфтят по-дълго. И не косете моравата си – дори една малка обрасла площ осигурява прекрасно местообитание за пчелите.“

Matt казва, че местните цветя са това, с което пчелите са се хранели години наред. „Направете проучване“, продължава той. „Разберете с какво се храни вашият обект, къде обича да бъде, с какви растения взаимодейства.“

„Хотелите за пчели са брилянтни“, добавя той. „Можете да ги купите в магазините или да ги направите сами, като пробиете дупки в дърво.“

2. Спазвайте дистанция

Не забравяйте да се пазите. Важно е да уважавате пчелите и да спазвате дистанция, докато ги снимате в естествената им среда, тъй като могат да ви ужилят. „Пчелите отлитат, когато се приближите твърде много, но може да бъде опасно да снимате близо до кошера“, обяснява Ingo.

Най-лесният начин да спазвате дистанция е да използвате телеобектив. Обективи с по-голямо фокусно разстояние, като Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, или вариообективи с телеувеличение, като Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM или Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM, ви позволяват да снимате пчелите, без да се налага да се приближавате твърде много.

Приложението Canon Camera Connect също е полезен инструмент, тъй като ви позволява да управлявате фотоапарата от разстояние.

Прочетете нашето ръководство за купувача, за да научите повече за най-добрия стартов фотографски комплект за заснемане на макро кадри.

3. Снимайте в точното време

Близък план на пчела върху жълто цвете с прашец, покриващ главата ѝ, заснет с Canon EOS 6D от макро фотографа Matt Doogue.

Ще имате по-малко късмет при снимане на пчели, ако се опитвате да снимате, когато е горещо, тъй като те се движат по-бързо, което ги прави по-трудни за заснемане. Заснето с Canon EOS 6D (сега вече предшественик на Canon EOS 6D Mark II) с обектив Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo при 1/125 s, f/9 и ISO 160. © Matt Doogue

Златният час – точно след изгрев и точно преди залез слънце, когато ниското слънце създава красива топла светлина и дълги сенки – е идеален за снимане на пчели. Освен това е време, когато пчелите са по-бавни и спокойни и следователно по-лесни за снимане. „Пчелите са най-активни, когато е топло“, обяснява Ingo. „По обяд също така има много силна светлина и контраст, което обикновено не е подходяща комбинация за фотография. Предпочитаните от мен часове са един час след изгрев и един час преди залез.“

Излезте още по-рано и пчелите може още да спят. „Някои пчели спят върху растения“, казва Matt. „Те захапват края на растението и не се движат, така че това е страхотна възможност за снимане и за наслагване на фокус [вижте по-долу]. Можете да видите често земни пчели в растението якобея рано сутрин. Те просто се топлят и не се движат много, така че е идеалният момент да опитате да заснемете макро кадри.“

4. Търсете цветове и текстури

Кадър в близък план на пчела, свита около тичинката на червено цвете, заснет с Canon EOS 6D от макро фотографа Matt Doogue.

„Когато правите по-широкоъгълни снимки, опитайте се да включите малко от околната среда, за да дадете на зрителя представа къде е направено изображението – в гора или в цветна леха“, казва Matt. Заснето с Canon EOS 6D с обектив Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo при 1/160 s, f/9 и ISO 320. © Matt Doogue

Кадър в близък план на медоносна пчела, потапяща главата си в пчелна пита, заснет с Canon EOS 6D от макро фотографа Matt Doogue.

Формата и текстурата на пчелната пита създават интересен фон за снимане на медоносни пчели, докато се трудят. Заснето с Canon EOS 6D с обектив Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo при 1/40 s, f/10 и ISO 320. © Matt Doogue

Както при всеки жанр на фотографията, ще искате да търсите и обмисляте елементи, които правят изображенията ви открояващи се. Растителните текстури и геометричните форми на очите на насекомите са перфектни и Matt ви съветва да търсите ярки цветове, като червено, лилаво и синьо. Помислете за цвета на цветята, когато решавате кои подходящи за пчелите растения да отглеждате или може би използвайте цветен фон в градината или балкона си, за да направите заснемането на насекомите в действие по-лесно.

Christian пък търси интересни шарки, текстури и светлина. „Но се ръководя от поведението на насекомите“, добавя той.

„Поведението е чудесно за улавяне“, съгласява се Matt. „Това е нещото, което прави една снимка добра. Може да имате портрет на мравка, което е страхотно, или можете да я заснемете как носи друга мъртва мравка или носи храна към мравуняка си, което напълно променя снимката. Това променя начина, по-който виждаме нещата, и проявяваме повече интерес.“

5. Улавяне на пчелите в полет

Близък план на орхидейна пчела, летяща към жълт цвят на орхидея, заснет с обектив Canon EF 16-35mm f/2.8L USM от фотожурналиста на дива природа Christian Ziegler.

Обективите със стабилизация на образа ви помагат да поддържате кадрите стабилни, когато следвате пчела и снимате без статив. Заснето с Canon EOS 5D (вече предшественик на Canon EOS 5D Mark IV) с обектив EF 16-35mm f/2.8L USM (вече предшественик на Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM) при 1/80 s, f/16 и ISO 400. © Christian Ziegler

Някои от най-впечатляващите изображения на пчели показват насекомите в полет, но това може да е трудно за улавяне поради скоростта, с която се движат. „Трябва да сте бързи и да използвате много високи скорости на затвора, за да замразите движението“, обяснява Ingo.

Ingo и Matt предлагат да заключите фокуса си върху зона, през която има вероятност пчелата да премине, като някое цвете например. „Фокусирайте предварително върху зона с ръчен фокус (MF) и изчакайте“, казва Matt.

За да уловите пчели в полет без светкавица, Christian предлага да използвате режима с приоритет на скорост (Tv) и да зададете скорост не по-малка от 1/500 s. Той също така съветва да зададете висока скорост на затвора, когато снимате в ръчен режим (M), и след това да регулирате ISO чувствителността, за да балансирате експонацията. „Когато не използвате светкавица, ISO чувствителността е решението“, казва той. „Без светкавица можете да стигнете до ISO 8,000. Дори съм използвал ISO 25 600 и се получава добре.“

6. Експериментирайте с ръчно фокусиране

Кадър в близък план на пчела в полет на жълт фон, заснет от фотожурналиста на дива природа Christian Ziegler.

Ingo предлага да експериментирате, за да създадете визуален интерес. „Поиграйте си, особено когато учите – понякога се получават добри резултати“, казва той. „Можете да опитате с продължителна експонация, вместо да „замразите“ всичко, или да опитате да следвате летящо насекомо с по-ниска скорост на затвора.“ Заснето с Canon EOS R3 с обектив Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo при 1/200 s, f/16 и ISO 1000. © Christian Ziegler

Близък план на десетки пчели между стените на пчелната пита на кошер, заснети с обектив Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM от макро фотографа Ingo Arndt.

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM предлага реален коефициент на увеличение 1:1, което означава, че заснеманият обект се проектира в реален размер върху сензора на вашия фотоапарат. Неговият RF еквивалент, обективът RF 100mm F2.8L MACRO IS USM постига до 1,4x увеличение. Заснето с Canon EOS 5DS R (вече предшественик на Canon EOS 5D Mark IV) с обектив Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM при 1/200 s, f/16 и ISO 250. © Ingo Arndt

Matt, Christian и Ingo предлагат да се експериментира с ръчно фокусиране. „По-добре е да решите къде точно да е фокусът върху насекомото“, съветва Ingo, който препоръчва използването на зададен ръчен фокус, за да можете да реагирате по-бързо на движенията на насекомото. „През повечето време трябва да сте много бързи“, продължава той. „Настройвам фокуса предварително, намирам правилното разстояние и след това отивам при пчелите и движа главата си напред и назад, за да постигна фокус. Винаги движа себе си или фотоапарата, вместо да регулирам фокуса от обектива. Така е много по-бързо.“

За да проверите фокуса, можете да използвате функцията за фокусиране с подчертаване на контурите, която подчертава контурите на обектите във фокусната равнина. Можете също да използвате режим Live View (Изглед на живо), за да увеличите кадъра и да проверите фокуса, докато композирате. „Страхотно е да знаете, че обектът ви е на фокус“, казва Matt. „Винаги проверявайте отново, особено когато снимате с ръчен фокус.“

Използването на приложението Canon Camera Connect ви позволява да регулирате ръчния фокус на обектива от вашия смартфон.

7. Използвайте светкавица с разсеяна светлина за осветление

Кадър в близък план на пчела върху дървена маса с отражение, което се вижда във вода, заснет с обектив Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM от фотожурналиста на дива природа Christian Ziegler.

Ingo препоръчва използването на традиционни светкавици Speedlite, чиято светлина е разсеяна със софтбокс за отражения в очите на насекомите. „Можете да използвате пръстеновидна светкавица, но големите очи на насекомите с пръстена, отразен в тях, изглеждат неестествени“, обяснява той. „Отражението на слънцето би било само малка точка.“ Christian също използва тази тактика във фотографията си. Заснето с Canon EOS R3 с обектив Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM при 1/320 s, f/14 и ISO 320. © Christian Ziegler

При голямо увеличение е трудно да се получи достатъчно голяма дълбочина на рязкост, за да се улови око на насекомо, което да е изцяло на фокус. Най-доброто решение е изкуствено осветление, като светкавица, което ви осигурява адекватна експонация при използване на тесен отвор на диафрагмата за постигане на голяма дълбочина на рязкост, достатъчно висока скорост на затвора за избягване на размазване и ниско ISO за изображение без шум.

Светкавицата влияе също върху цветовете и въздействието на снимките ви. „Много по-добре е да имате изкуствена светлина вместо естествена светлина, за да покажете очите на насекомите“, обяснява Ingo. „Понякога те са лъскави или са с цветовете на дъгата. Когато използвате светкавица, получавате повече цветове.“

Ingo също съветва да използвате светкавица отгоре, за да имитирате светлината, идваща от слънцето. „Ако снимате в пейзажна ориентация, оставете светкавицата на фотоапарата. Във вертикална ориентация дръжте светкавицата в ръката си, позиционирана отгоре“, казва той.

Можете също да позиционирате светкавицата отстрани, което хвърля странични сенки върху обектите за творчески изглед. Каквато и да е фотографската ви постановка, Matt препоръчва разсейване на светлината от светкавицата. „Ако не го направите, ще имате остра светлина“, казва той. „Искаме добро качество на нашата светлина. Разсейването премахва този рязък преход между светлина и сянка.“

Много светкавици Canon Speedlite се доставят с дифузери за омекотяване на светлината, но можете да създадете свой собствен, просто като поставите лист бяла хартия пред светкавицата.

8. Опитайте наслагване на фокуса

Кадър в близък план на пчела, седяща на розово цвете и гледаща право във фотоапарата, който демонстрира малка дълбочина на рязкост. Заснето от макро фотографа Matt Doogue.

Дълбочината на рязкост ви позволява да контролирате каква част от изображението е с рязък фокус и каква част е разфокусирана, което я прави един от най-важните творчески инструменти за фотографите, особено когато снимате макро. Заснето с Canon EOS 6D с обектив Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo при 1/180 s, f/4 и ISO 100. © Matt Doogue

Можете също да управлявате дълбочината на рязкост, като използвате наслагване на фокуса, въпреки че това работи само за неподвижни обекти, като например спящи пчели.

„Можете да компенсирате липсата на светлина, като отворите диафрагмата и насложите изображенията си“, обяснява Matt. Функцията за наслагване на фокуса на вашия фотоапарат заснема серия от изображения, като премества фокусната точка за всяко от тях, така че да можете да наслагвате фокусирани фрагменти. Това ви позволява да използвате висока скорост на затвора, както и широк отвор на диафрагмата, но все пак да имате широка фокусна равнина, без да се нуждаете от светкавица или висока ISO стойност.

Canon EOS R10, EOS R8 и EOS R7 разполагат с функция за наслагване на фокуса и композиране на дълбочината на рязкост, която комбинира заснетите изображения в едно, така че крайното изображение се създава изцяло във фотоапарата.

Кадър в близък план на пчела върху пчелна пита, заснет с Canon EOS 6D от макро фотографа Matt Doogue.

Необходими са години практика, умения и отдаденост, за да заснемете брилянтни макро снимки. Matt например има повече от десетилетие опит в областта и сега използва своята платформа, за да повиши осведомеността и необходимостта от подкрепа относно проблемите на околната среда. Заснето с Canon EOS 6D с обектив Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo при 1/40 s, f/11 и ISO 320. © Matt Doogue

Не бъдете твърде сурови към себе си, ако вашите снимки не изглеждат веднага толкова впечатляващи, колкото изображенията в тази статия. Запомнете: отнема време, за да се овладее всеки вид фотография. Важното е да сте креативни, да подобрявате уменията си и да правите снимки, от които сте доволни.

„Трудно е, особено със социалните мрежи, да не сравняваш снимките си с невероятните кадри на други хора“, признава Matt. „Но ако не се отказвате, продължавате да практикувате и продължавате да предизвиквате себе си, ще получите невероятни снимки.“



Автор Peter Wolinski

Свързани продукти

  • EOS R7

    Опознайте дивата природа с фотоапарат, който предлага сензационна скорост и качество на изображението в компактно тяло с APS-C сензор, проектирано за бъдещето.
  • EOS R10

    Направете следващите си стъпки във фотографията и видеото с безогледален фотоапарат Canon от системата EOS R, базиран на заснемащ сензор с размер APS-C.
  • RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактен и лек 24 mm обектив с фиксирано фокусно разстояние, който е идеален за пейзажна фотография, снимане на влогове и на интериорно съдържание, както и за страхотни макро изображения.
  • RF 85mm F2 MACRO IS STM

    RF 85mm F2 MACRO IS STM предлага гъвкавост за снимане в близък план с фина компресия на перспективата и стабилизатор на образа за 5 стъпки по-ниска скорост на затвора в компактно и леко тяло.
  • RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Вариообектив за APS-C фотоапарати от серията EOS R, който е идеален за туристическа фотография, фотография на дивата природа, спортна и лайфстайл фотография.
  • RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

    Приближете се по-близо с това леко и универсално APS-C телефото увеличение и намерете ново измерение за заснемане на пътувания, спорт, семейни снимки и домашни любимци.

Свързани статии

Най-добрият стартов комплект за макро фотография

Избор на фотоапарати, обективи и аксесоари за детайлна макро фотография.

Съвети за макро фотография

Макрофотографията е лесна – открийте най-добрия фотографски комплект, съвети и техники.

Открийте скрития свят на насекомите

Открийте тайния живот на малките създания с помощта на съвети от Pierre Anquet.

Наслагване на фокуса за начинаещи

Фотографът Matt Doogue обяснява как инструментите на Canon за наслагване на фокуса могат да ви помогнат да заснемете макро снимки и пейзажи с дълбочина на рязкост от предния до задния план.