От „замразяване“ на бързодвижещи се обекти на динамичен фон до придаване на усещане за движение на по-бавни обекти – използвайки техниката на панорамиране във фотографията, можете да придадете на снимките си усещане за движение и драматизъм.
Можете да използвате техниката за панорамиране, за да добавите нов елемент към снимките, с всеки фотоапарат. Не е задължително да снимате само бързодвижещи се обекти. Панорамирането може да се използва за придаване на усещане за движение на относително бавни обекти, тъй като размазването на движението ще ги накара да изглеждат много по-бързи, отколкото са в действителност.
Съвети и техники за панорамиране
1. Какво представлява панорамирането във фотографията?
Панорамирането е творческа техника, чрез която може да придадете на снимките на динамични сцени реално усещане за движение. Ако използвате висока скорост на затвора, за да заснемете бързодвижещ се обект, снимката може да се окаже лишена от драматизма в момента на снимането, защото обектът ще изглежда като статуя. Но ако използвате по-ниска скорост на затвора и движите (или панорамирате) фотоапарата, следвайки обекта, ще уловите движещите се обекти във фокус, докато фонът и всички неподвижни обекти ще бъдат гладко размазани.
Освен че придава усещане за скорост, панорамирането може да ви помогне да заснемете движещия се обект идеално фокусиран и да насочите вниманието на наблюдателя към него или просто да маскирате непривлекателния фон. Каквато и да е целта ви, панорамирането е страхотно умение, с което да разполагате, а тайната за постигане на впечатляващо панорамиране е... практиката. За панорамирането се изисква добър контрол върху фотоапарата, затова нищо не може да се сравни с опита.
Надбягванията от всякакъв вид са подходящи за практикуване на панорамиране, защото получавате серия от възможности да усъвършенствате уменията си, докато бегачите, конете, кросовите мотори или състезателните автомобили обикалят по трасето. Вкъщи децата или домашните любимци, които играят в градината, предлагат възможности за заснемане на обекти в движение.
2. Настройки за снимане с панорамиране
Задайте режим за приоритет на скорост (Tv) или пълен ръчен режим (M) и изберете скорост на затвора.
Идеалната скорост на затвора зависи от редица фактори: колко бързо се движи обектът, разстоянието между вас и обекта, обектива, който използвате, и колко силен ефект на размазване искате да постигнете. Започнете със скорост на затвора от около 1/60 секунди и я намалявайте, докато свикнете с действието. Опитайте 1/30 s или по-ниска за по-силен ефект на размазване, а 1/125 s за по-слаб ефект на размазване. Непременно изключете стабилизатора на образа – освен ако не снимате с обектив с функция Режим 2 IS – ако е така, използвайте тази функция. В този режим IS системата ще коригира вертикалното заклащане, но не и хоризонталното движение на фотоапарата, докато следвате действието.
Някои обекти може да изискват по-висока скорост на затвора, за да се предотврати тяхното размазване. Така например състезателна кола вероятно ще има нужда от по-висока скорост на затвора в сравнение с колоездач Все още можете да постигнете силен ефект на размазване, като използвате скорост на затвора 1/200 или 1/400 s, ако обектът се движи бързо и успеете да го проследите, докато се движи.
Ако снимате в ръчен режим, трябва да зададете настройка за отвор на диафрагмата, която да осигури добра експонация. Ако използвате режим за приоритет на скорост (Tv), фотоапаратът ще направи това вместо вас.
За метод на снимане задайте заснемане на серия от снимки. Освен че ще имате по-добър шанс да заснемете важния момент, ще успеете и да намалите заклащането на фотоапарата, причинено от натискането на спусъка
3. Планиране и фокусиране на снимки с панорамиране
Задният план трябва да бъде размазан, така че неговите детайли ще бъдат по-маловажни във вашата снимка. Но всички цветове ще образуват важна част от снимката, тъй като те ще бъдат добър фон за вашия обект Ако можете, потърсете фон, който ще контрастира с обекта, за да го открои, и ще изглежда добре, кога е заснет размазан. Няколко пробни снимки без обекта ще покажат дали желаният ефект ще бъде постигнат. Хоризонтални линии, като например ограда или мантинела на път, ще добавят структура и ще придадат по-силно усещане за скорост. Ако снимате в условия на слаба светлина, размазаните светлини във фона могат да внесат драматизъм във вашите снимки.
За да предотвратите промяна на фокуса по време на панорамиране, фокусирайте автоматично в режим „Следящ AF“ за проследяване на обекта – в зависимост от това колко далеч сте от действието, може да се наложи да експериментирате, за да определите дали режим „Една AF точка“ или „Зонов AF“ постига по-добри резултати.
4. Подобрете техниката си на панорамиране
- Застанете срещу избрания фон с крака, разкрачени на ширината на раменете, за повече стабилност. Само горната част на тялото ви трябва да се движи по време на панорамиране, така че се усуквайте в ханша, за да следвате действието.
- Когато използвате режима за заснемане на серия от снимки, натиснете спусъка много преди обектът да достигне желаното място, и продължете да снимате, докато обектът не премине отвъд него.
- Проследете обекта с гладко движение – но не го правете само когато снимате. Следвайте го преди, по време на и след самото заснемане, като вие и фотоапаратът ви трябва да бъдете възможно най-стабилни, свеждайки до минимум вертикалните движения и накланянето на оста на фотоапарата. Можете да установите, че е по-лесно да правите това с помощта на визьора (ако фотоапаратът ви има такъв), отколкото с LCD екрана.
Панорамирането изисква практика, така че не се тревожете, ако първите ви снимки не са много добри. Учете се, като правите много снимки и разберете защо някои стават по-добри от други. Например скоростта на затвора ли е неподходяща или обектът е твърде размазан? След това приложете наученото към следващите си снимки.
Разбира се, ако обектът ви е перфектно фокусиран, а фонът е гладко размазан, считайте снимката за добре свършена работа. Панорамирането е много забавно и най-вероятно ще пожелаете отново да го използвате!
След като сте усвоили техниката на панорамиране на дневна светлина, можете да се изявите творчески през нощта и да използвате светлинни следи в панорамната снимка.
Автор на текста Маркъс Хокинс
Свързани продукти
-
PowerShot SX740 HS
Уловете всеки детайл с 40x оптично увеличение и 4K UHD видеозапис с джобен компактен фотоапарат. -
PowerShot G7 X Mark III
Фотоапарат със свързаност, който заснема превъзходно видео и снимки, които последователите ви ще харесат. -
EOS R7
Опознайте дивата природа с фотоапарат, който предлага сензационна скорост и качество на изображението в компактно тяло с APS-C сензор, проектирано за бъдещето. -
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
Вариообектив за APS-C фотоапарати от серията EOS R, който е идеален за туристическа фотография, фотография на дивата природа, спортна и лайфстайл фотография. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Универсален, компактен и лек 100-400mm вариообектив от серия RF със стабилизатор на образа за 5 стъпки по-ниска скорост на затвора за заснемане на дива природа и динамични сцени. -
RF 24-240mm F4-6.3 IS USM
Универсален 10x вариообектив за системата EOS R, който предлага гъвкавост в един единствен компактен обектив.