ПРИКЛЮЧЕНСКА ФОТОГРАФИЯ

Укротяване на дивото: в търсене на перфектния кадър сред дивата природа

От епични пейзажи до къмпингуване на отдалечени места – открийте как авантюристката и фотографка Anna Blackwell използва фотографското оборудване на Canon, за да улови уникалния дух на страхотната природа.
Човек, облечен в туристическа екипировка и голяма раница, стои на върха на скалисто образувание с кучето си. На заден план се виждат декари отдалечена пустош.

Независимо дали се разхождате по скални върхове, плавате с каяк в езера или плувате в открити води, спортните дейности на открито предлагат свят от възможности за фотографи с неустрашимо сърце.

Една такава креативна личност е Anna Blackwell, авантюристка, която живее в Обединеното кралство, имиджмейкър, писател и лектор, която се развива, като тества собствените си граници – всъщност тя е направила кариера от това, заснемайки кадри и видеоклипове за водещи марки за спорт на открито, включително Lowe Alpine и Peak UK. Нейните изумителни преходи включват изминаване на 1000 мили сама из Франция и Испания по древни поклоннически пътеки, плаване с каяк 4000 км през 11 държави и пет столици и изкачване на връх Тубкал, най-високият връх в Северна Африка.

„По време на едно от ранните ми приключения започнах да снимам и да пиша блог – най-вече, за да могат приятелите и семейството ми да видят как напредва походът ми на дълги разстояния“, обяснява Anna, когато я питат как е превърнала хобито си в професия. „Продължих така няколко години, споделяйки приключенията си онлайн чрез изображения и думи, и това придоби популярност. Малко след това заговорих за моите приключения на събития, фестивали, както и за различни компании и училища. Тогава започнах да се обръщам към различни марки, за да работя с тях при предстоящите си пътувания, и малко по малко успях да генерирам достатъчно приходи от фотография, писане, заснемане на приключенски филми, разказване за приключенията и социални медии, за да превърна хобито си в работа на пълен работен ден.“

Последното пътуване на Anna, което включва дълги преходи и къмпингуване, отвежда нея, партньора й Sam и кучето й Bilbo до скалистия пейзаж на северен Дартмур в Англия в компанията на Canon EOS R6 и два обектива – Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM и Canon RF 50mm F1.8 STM. Тя споделя защо обича преходите далеч от всичко, нейния най-добър съвет за преходи в пусти местности и това как да пренесете любимите си приключения у дома чрез зрелищна фотография.

Идеалното място

Голямо скално образувание в отдалечена пустош в слънчев ден.

„Дартмур е такъв тип пустош, където мога да се чувствам като малък и незначителен човек“, казва авантюристката и фотограф Anna Blackwell. Този планински район в южната част на Девън на Англия е известен с отдалечените си хълмисти ливади и се оказва идеалното място за първата снимка на Anna с Canon EOS R6. Заснето с Canon EOS R6 с обектив Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM при 105 mm, 1/320 s, f/7,1 и ISO100. © Anna Blackwell

Слънчевите лъчи могат да се видят през свободностоящо скално образувание на това изображение, заснето при слаба светлина.

„Причината, поради която започнах да се впускам в тези приключения, е, защото исках да предизвикам себе си“, казва Anna. „Исках да тествам границите си, да намеря лимита на зоната си на комфорт. Но всъщност се забавлявах толкова много, това беше истинска радост.“ Заснето с Canon EOS R6 с обектив Canon RF 50mm F1.8 STM при 1/200 s, f/22 и ISO100. © Anna Blackwell

Anna, Sam и Bilbo започнали разглеждането на северен Дартмур в село, наречено Белстоун, заради фантастичния му достъп до така наречените свободностоящи скални образувания. Тези големи, свободностоящи скали са нещо, към което Anna винаги е била привличана.

„Това беше напълно нова част от Дартмур за мен, което беше наистина вълнуващо. Разхождате се през идиличното село и изведнъж се озовавате в пустошта“, казва тя. „Атмосферата е толкова дива и усамотена – точно това, за което жадувах.

„Моята страст са походите“, продължава тя. „Обичам да нося тежка раница на гърба си и да скитам без цел наоколо. Идеята ми не е да стигна до някое място бързо – а да оценя напълно тези тихи и спокойни места. Разходихме се, след това опънахме палатката и изкарахме нощта сред дивата природа.“

Любовта на Anna към приключенията сред природата идва от любовта на семейството ѝ към разходките и походите, както и от шведските ѝ корени. „Майка ми е шведка и мисля, че е част от шведската култура да прекарваш много време навън и да се любуваш на заобикалящата те природа. Израснах, разхождайки се и опознавайки много места, и винаги, когато бях в Швеция, ходехме да плаваме с кану и на къмпинг и често ядяхме навън. Така че мисля, че от много ранна възраст това е доста неразделна част от живота ми.“

Соло приключение или споделени пътувания

Заснежените планини могат да се видят отразени в спокойните води на голяма река в това драматично пейзажно изображение.

Anna направи тази снимка по време на самостоятелен преход из Арктическа Швеция през 2020 г. „Най-трудното нещо относно моята страст като моя работа е, че границата между работа и удоволствие често се размива, но през повечето време това е добре, защото все още се наслаждавам на процеса на снимане и създаване на съдържание, както и на приключенията“, казва тя. „Също така внимавам да поддържам някои граници. Отправям се на по-малки лични приключения, които не са документирани под никаква форма – дори за Instagram – така че все още го правя както за себе си, така и за работата ми.“ Заснето с Canon EOS 5D Mark IV с обектив Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM при 33 mm, 1/100 s, f/8 и ISO1250. © Anna Blackwell

Не много голямо черно куче на кафяви и бели петна и с червен нагръдник седи и гледа към фотоапарата на скалисто образувание.

Anna често води на експедициите си младото си куче Bilbo, което винаги с удоволствие позира за снимки. Другите ѝ постоянни спътници са фотоапарат и обектив на Canon. Заснето с Canon EOS R6 с обектив Canon RF 50mm F1.8 STM при 1/4000 s, f/1,8 и ISO100. © Anna Blackwell

Anna е имала компания по време на пътуването си до Дартмур, но често пътува сама, както при самостоятелния преход до Арктическа Швеция през есента на 2020 г. (вижте лявото изображение по-горе). „На по-дълбоко ниво наистина обичам самостоятелните приключения, защото това е уникално преживяване“, обяснява тя. „Изминаха 10 дни, в които не видях други стъпки освен моите. Когато сте сами, трябва да се справяте както с добрите, така и с лошите моменти. Така че, ако имате наистина кофти ден, нямате мотивация и сте уморени и гладни, единствено вие сте отговорни да се справите с проблема. Но до края на приключението ще знаете, че сте стигнали от точка А до точка Б невредими.“

Обаче ако споделяте преход с някой друг, това може да помогне на фотографията ви. „Това прави толкова по-лесно самото снимане, защото автоматично имате кого да снимате“, казва Anna. „Това важи и за Bilbo, тъй като той често е обект на моите снимки. Наличието на човек или куче в пейзажа някак си ви приобщава, по начин, който липсва в класическата пейзажна фотография.“

Запитана кое е първото, по което се е запалила – страстта ѝ към фотографията или приключенските пътувания, Anna не се поколебава. „Фотографията е първата ми страст“, обяснява ентусиазирано. „Дядо ми беше фантастичен фотограф, така че аз израснах, прелиствайки неговите фотоалбуми, и това ми вдъхна любов към фотографията още от ранна възраст. Получих първия си фотоапарат, когато бях на 15 години и учих фотография в училище. Въпреки това не снимах първите си няколко приключения. Едва след няколко години съчетах двете неща.“

Разказване на визуална история

Човек, седнал пред палатката си по здрач, отпивайки от чаша горещ шоколад, който е осветен от лъч светлина от челника.

Възможностите за снимане при слаба светлина на EOS R6 позволиха на партньора ѝ Sam да заснеме този образ на Anna с чаша гореща напитка по време на синия час, който е подходящ за фотографите всеки ден – точно преди слънцето да изгрее или точно след залез. Заснето с Canon EOS R6 с обектив Canon RF 50mm F1.8 STM при 1/160 s, f/1.8 и ISO1000. © Sam Rogers

За Anna документирането на нейните преходи означава да бъде приспособима, да носи малко оборудване и да бъде изобретателна в движение. Освен необятни гледки, тя също така предлага да снимате или записвате на видео малките моменти, като слагане на раницата, оправяне на колчета за палатката или когато се наслаждавате на чаша горещ шоколад, които моменти според нея наистина може да допринесат за вашия визуален разказ.

„Обичам точно тази част от приключенията, в която разказваме някаква история,“ обяснява тя. „Често съм на отдалечени места напълно сама, но всъщност наистина обичам да споделям това с останалите, и фотографията е просто фантастична платформа за предаване на тези преживявания.

„При това пътуване по време на синия час ние наистина се фокусирахме върху това да снимаме челника, както и парата, излизаща от чашата горещ шоколад или водата, която варях, защото това беше креативен начин да заснемем това време на деня.“

Фотографският комплект, който е готов за всичко

Човек, облечен с туристическа екипировка и с голяма раница на гърба, е клекнал във висока трева, за да направи снимка с фотоапарат Canon.

С тегло от само 680 g (с карта и батерия) Canon EOS R6 е идеалният спътник при пътуване, особено за авантюрист, който винаги е в движение, като Anna. За тези, които са нови в този тип фотография обаче, Анна съветва първо да решат какво искат да снимат и след това да изберат фотографския си комплект. „Докато вашите умения и интереси се развиват и разберете какъв е вашият стил или какво искате да снимате повече, вашият фотографски комплект ще може да се усъвършенства“, казва тя. © Sam Rogers

В средата на отдалечена блатиста местност се виждат човек и куче до синя палатка, която почти се губи на фона на обширния фон.

Универсалният обектив Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM е подходящ за редица снимки, от такива с малки детайли до епични гледки като тази. Заснето с Canon EOS R6 с обектив Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM при 30 mm, 1/320 s, f/5 и ISO200. © Sam Rogers

Функции като високоскоростна серия от снимки и системата за стабилизиране на образа на пълнокадровия безогледален Canon EOS R6 означаваха, че не беше проблем, когато Anna забрави статива си в условия на слаба светлина.

„Стабилизацията на образа и резолюцията от 20,1 MP в синия час бяха фантастични, защото всъщност забравихме да вземем статив. Оказва се, че не се нуждаехме от него, защото фотоапаратът просто се справи блестящо при тази слаба светлина“, казва тя.

За да пътува с лек багаж, Anna обикновено носи само един обектив, който е еднакво подходящ както за портрети, така и за широки пейзажи, нещо с което лекият Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM се справя перфектно.

„Обичам обективи като този, защото ви предлага гъвкавост. Наличието на фокусно разстояние 24 mm беше страхотно за тези снимки на Bilbo в близък план, но също така можех да компресирам някои от пейзажите малко повече. Когато се отправя на поредното приключение, обикновено мисля за обектив, с който мога да снимам всичко, което искам.“

Предизвикателството на непредвидимото време

Човек, облечен в туристическа екипировка и теглещ шейна, натоварена с вещи, гази през дълбок сняг в гора.

„Тази снимка е от ски преход в Арктическа Финландия през март 2022 г.“, казва Anna. „Тук моят приятел и водач през дивата природа Chris проучва маршрута ни напред. Обичам това изображение, защото улавя вълшебното усещане да си заобиколен от покрити със сняг дървета и обширен зимен пейзаж.“ Заснето с Canon EOS 5D Mark IV с обектив Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM при 65 mm, 1/320 s, f/2.8 и ISO125. © Anna Blackwell

Стадо северни елени търсят нещо за ядене в замръзналия пущинак.

Друго изображение от самостоятелния преход на Anna из Арктическа Швеция през 2020 г. „Успях да реагирам бързо, за да направя тази снимка, защото фотоапаратът ми беше закрепен за презрамката на раницата ми, въпреки факта, че беше –8ºC и валеше доста силен сняг“, казва тя. „Това беше напълно сюрреалистичен и спокоен момент, само аз и стадото северни елени, които минаваха покрай мен. Те душеха наоколо в снега, опитвайки се да намерят нещо за ядене – въобще не бяха обезпокоени от моето присъствие!“ Заснето с Canon EOS 5D Mark IV с обектив Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM при 70 mm, 1/320 s, f/7.1 и ISO640. © Anna Blackwell

Наличието на фотографски комплект, който може да бъде в крак с Anna и непредвидимите условия на нейните приключения, може да бъде предизвикателство.

По време на скорошен ски преход до Арктическа Финландия, например, температурите паднали до –22ºC. „Когато температурите са толкова ниски, всичко става по-трудно, от качването на ските до спирането за хапване“, обяснява тя. „Снимането се превръща във военна операция по отношение на ефективността, така че ръцете да са изложени на студа възможно най-малко време и да можете да продължите да се движите отново.“

Но Anna настоява, че въпреки всичко си заслужава тези спомени да бъдат заснети.

„Най-доброто нещо при снимането на спортове на открито е, че имате тези спомени завинаги. Все още преглеждам снимки от ранните си приключения и мога да си спомня точно къде съм била, как съм се чувствала и с кого съм била. Толкова е вълнуващо.

„Недостатъкът на приключенията, на които се отправям, е, че понякога се чувствам пресирана да заснемам снимки. Била съм на пътувания, при които мислех, че ще разполагам с прекрасно време и ще мога да заснема наистина вдъхновяващо съдържание в невероятна планинска среда, а всъщност разполагах с 10 дни проливен дъжд. Снимането при тези условия може да бъде предизвикателство, тъй като не можете да се приберете вкъщи, за да се преоблечете и да изсушите оборудването си за снимане. Вие сте в палатка и няма начин да запазите нещата сухи. Това е една от причините, поради които обичам Canon, защото фотоапаратът ми е наистина издръжлив.“

Направете първата стъпка

Човек, облечен в туристическа екипировка и голяма раница и носещ трекинг щеки, си проправя път през величествен планински пейзаж.

Този автопортрет, заснет по време на 1000-километров самостоятелен преход през Арктика и Северна Скандинавия, е един от любимите на Anna. „Тогава носех около 30 kg, тъй като раницата ми съдържаше всичко необходимо за 10 дни, включително храна. Носенето на такава тежест означава, че не винаги е лесно да спра и да настроя фотоапарата си за снимане, особено в среда като тази. Бях толкова доволна от резултата – мисля, че той улови момента точно както се надявах.“ Заснето с Canon EOS 5D Mark III (вече предшественик на Canon EOS 5D Mark IV) с обектив Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM при 24 mm, 1/640 s, f/7.1 и ISO320. © Anna Blackwell

За тези, които искат да се впуснат в собствено незабравимо приключение, но не са сигурни откъде да започнат, Anna има следния съвет: „Ако липсата на увереност е пречката пред приключенията, не се притеснявайте да започнете с нещо малко, докато не съберете смелост за нещо по-предизвикателно. Например къмпинг с приятели сред дивата природа през нощта, може би с някой, който е запознат с този вид приключения, или може да започнете с дневни походи сами някъде на ново място, за да свикнете да бъдете самостоятелни. Курсовете също са чудесен начин за изграждане на умения и среща с нови приятели авантюристи. И последно, не се страхувайте да правите грешки. Дори ние, професионалистите, бъркаме от време на време – стига да се поучите от грешките си, това не се счита за провал.“

В крайна сметка един скок в неизвестното ще си струва.

„Приключенията все още са един от най-добрите начини за мен да си почина и да се заредя с нова енергия. Особено самостоятелните приключения, дори и само един ден, в който да опозная ново място“, заключава Anna. „Пътуванията подхранват моята креативност и стремеж, така че бих имала нужда от тях дори и това да не беше работата ми.“

Автор на текста Лорна Докърил

Свързани продукти

  • Безогледални фотоапарати

    EOS R6

    Каквото и да снимате, както и да го снимате, EOS R6 ви позволява да бъдете креативни по начини, които никога не сте предполагали, че са възможни.
  • Обективи RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Идеалният обектив за ежедневна употреба за ентусиасти, които използват пълнокадрови безогледални фотоапарати. Лесният за използване RF 24-105mm F4-7.1 IS STM е лек и компактен и е готов да издигне фотографията ви на следващо ниво.
  • Стандартен обектив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактен, тих и лек 50 mm RF обектив с фиксирано фокусно разстояние и широк отвор на диафрагмата f/1.8 – перфектен избор, за да овладеете творческата си визия.
  • Свързани статии