ВИДЕО ТЕХНИКИ

Създаване на документални филми: ръководство стъпка по стъпка за заснемане на филми като професионалист

Отличеният с награди документален режисьор и посланик на Canon Joel Santos споделя най-добрите си съвети за разказване на истории чрез видео.
Посланикът на Canon Joel Santos е клекнал сред папрати в гората с неговия фотоапарат Canon.

Всеки има истории за разказване – и какъв по-добър начин да споделите вашите от висококачествено документално видео, заснето с фотоапарат Canon EOS? Посланикът на Canon и отличен с награди режисьор и фотограф Joel Santos обича да открива пленителни истории и да им вдъхва живот на екрана. Той е заснел и продуцирал повече от 50 телевизионни документални филма както в родната си Португалия, така и по целия свят. Тук той споделя най-добрите си съвети за любители, които искат да създават собствени документални филми.

1. Открийте вашата история

Посланикът на Canon Joel Santos стои под голямо дърво с неговия фотоапарат Canon.

Португалският туристически фотограф и режисьор на документални филми Joel Santos е майстор в заснемането на завладяващи изображения и видео.

Най-лесният начин да започнете да създавате документални филми е да разкажете история, която е близо до дома и до сърцето ви. Joel предлага да поговорите с хората от по-широкия ви семеен кръг и да ги попитате за миналото им. „Ако става дума за по-възрастни хора, може би ги попитайте какви са били нещата, когато са били на вашата възраст, или за приключение, което са преживели“, казва той. „Може също да става дума за човек, който живее в различна от вашата градска или селска среда.“ Предвид факта, че животът беше толкова различен за повечето от нас през последната година, от това може да се получи трогателна история.

„Трябва да откриете нещо, което събужда любопитството ви и ви кара да искате да научите повече. Когато това стане, вече имате история за разказване. Наистина ми харесва идеята да създавам документални филми въз основа на опита на приятели и роднини. Някои хора казват, че документалните филми не трябва да бъдат лични, но аз казвам: Защо не? Ако имате силна гледна точка за нещо, което наистина отговаря на същността ви, от това може да се получи добър документален филм.“

2. Локация, локация, локация

Фотоапарат, монтиран на предния капак на автомобил, който показва малък път през гората.

Joel обича да разказва добри истории чрез видео. „Открийте оригинална история и перспектива и след това оставете страстта ви да ви води, като винаги се стремите да научавате повече и да ставате по-добри с всеки кадър, който правите“, казва той. Тук най-добрите съвети на Joel за видео също така ви дават представа как минава един ден от живота на документалист.

Локацията и осветлението са от основно значение за всеки документален филм, но не ви трябва екзотично място, за да разкажете история. „Нямате нужда от живописен фон, защото всяка история е фундаментално свързана с мястото, където се разиграва“, обяснява Joel. „Вие снимате документален филм, така че е по-важно да останете верни на мястото, където се случва историята, независимо дали става дума за нечий дом, или офис сграда.“

„Точно както при фотографията, трябва да обърнете внимание къде е позиционирано всичко в сцената“, добавя той. „Цветовете подходящи ли са? Има ли телеграфен стълб, стърчащ над нечия глава? Макар че не участвате активно в нагласяването на историята, когато снимате документални филми, трябва да можете да композирате кадрите по-най-добрия възможен начин. Когато съберете всички елементи в сцената, те въздействащи ли са?“

За Joel светлината е най-важният суров материал, за който трябва да внимавате, когато снимате видео, точно толкова, колкото и когато правите снимки. „Именно светлината ще оформи обекта ви, локацията ви и всичко, което произтича от тях. Всичко се концентира в магическия правоъгълник на екрана, който привлича зрителите и ги кара да искат да го гледат.“

Но не забравяйте, че можете да изрисувате ярки картини, където и да сте, с какъвто и комплект да разполагате. Няма проблем да използвате естествената светлина, за да осветите обекта в контражур или да създадете дълбоки сенки за допълнително усещане за тайнственост.

3. Визуализирайте историята си

Жена, снимаща с фотоапарат Canon, клекнала сред папрати в гората.

Да имате ясна идея и да знаете каква ще бъде историята ви, е от първостепенна важност, когато снимате филм, и може да се планира предварително.

Ключът към въздействащото разказване на истории е винаги да мислите как отделните кадри ще се съчетаят заедно по-късно. Това е лесно за упражняване дори ако тъкмо започвате да снимате документални филми у дома. „Трябва ви начален кадър, разкриващ къде ще се разиграе действието“, казва Joel. „След това трябва да представите обекта – кадър на лицето, част от тялото, цялото тяло, човека в контекста на заобикалящата го среда, преминаващ към действие и реакция, показвайки ръцете и жестовете. Докато снимате, мислете как различните сцени ще преминават от една към друга, когато започнете да редактирате всичко заедно. Също така е задължително да не забравяте за последователността – може в крайна сметка да заснемете различни кадри, които ще следват последователно в документалния филм.“

„Всяка добра история се нуждае от кулминация. Един документален филм е най-силен, когато завършва с решение, което дава на зрителя усещането, че е възнаграден. Това е различно от заснемането на клипове за Instagram. Не правите документален филм, за да спечелите „харесвания“. Трябва да имате журналистически дух и да останете верни на обекта и локацията.“

4. Създайте нещо уникално

Жена, стояща в гората, снимаща нагоре към короните на дърветата.

Експериментирайте с различни техники, когато започнете да се занимавате със заснемане на видео, и се опитайте да създадете нещо уникално за вас.

Кадър, заснет право нагоре, показващ клони на дървета, изпълващи небето.

Опознайте наистина обекта си и го накарайте да заблести.

Joel вярва, че, ако тепърва започвате да правите документални филми, трябва да сте възможно най-оригинални. „Дори когато самата история не е оригинална, начинът, по който я възприемате, ще бъде уникален. Съсредоточете се върху това и просто бъдете себе си, вместо да се опитвате да подражавате на нечий друг стил.“

„Също така си струва да се потопите дълбоко. Има ли нещо специално в човека, когото снимате? Този вид елементи допринасят за изключителността на документалния филм, така че ключът е да бъдете открити, да се посветите на обекта и да откриете какво в него е очарователно.“

5. Живот в движение

Жена, която ходи между покрити с мъх камъни в гората.

Уверете се, че снимате от различни ъгли, за да направите окончателното си видео по-динамично.

За Joel движението също е жизненоважен инструмент. „Ако сцената е статична и без движение, зрителят бързо ще изгуби интерес. Трябва да предадете чувство за напредък, усещане, че времето минава и се движи напред.“

„Винаги е добре да си играете с ъглите. Използвайте въображението си пълноценно. Не се закотвяйте на едно място, а се чувствайте свободни да се движите наоколо, докато снимате“, продължава той. „Ако в сцената има двама души, промяната на позицията ви на снимане може да ви помогне да уловите действието и реакцията и да подсилите различията в перспективата.“ Най-новите фотоапарати Canon имат високоефективна електронна стабилизация на образа за заснемане на видео, така че няма нужда да използвате статив, за да предотвратите разсейващото трептене на фотоапарата.

Canon EOS R5 и EOS R6 имат стабилизация на сензора, която подпомага неутрализирането на всяко движение във фотоапарата. Вариообективите могат също да бъдат мощен инструмент за промяна на фокусното разстояние по време на снимане, както и обективите с вграден стабилизатор на образа и STM, които ви позволяват да фокусирате почти безшумно по време на видеозапис.

„Честата промяна на позицията ви на снимане може да добави усещане за ритъм“, добавя Joel. „Без промяна в зрителния ъгъл документалният филм няма да бъде толкова богат. Заснемането на филми е като готвенето – понякога трябва да смесвате нещата.“

6. Извлечете максимума от своя фотоапарат Canon

„Фотоапаратите Canon като моя Canon EOS R5, както и по-достъпните модели като Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS 850D и Canon EOS RP имат Dual Pixel CMOS автофокус, който работи наистина добре при заснемане на видео и ви позволява също така да преминавате плавно от една зона в кадъра към друга. Освен това предлагат Servo AF за видео, който може да следи непрекъснато движещи се обекти в кадъра.“

Все пак Joel подчертава, че всяка техника, която използвате, трябва да подобрява историята. „Никога не използвайте техника заради самата нея. Ако искате да привлечете вниманието на зрителя към конкретно нещо, фокусът е едно от най-важните неща. Ако снимате рибар, може да искате да фокусирате върху риба в мрежа, след което да преместите точката на фокусиране върху лицето на рибаря, за да покажете реакцията.“

Когато тепърва започвате, Joel препоръчва да овладеете използването на блендата за създаване на различни кинематографски ефекти. „Освен светлината и експонацията, блендата контролира дълбочината на рязкост. Широките отвори на блендата [ниски f-числа] могат да ви помогнат да фокусирате вниманието върху обекта, като разфокусирате фона“, обяснява той. „Тесните отвори на блендата ви дават голяма дълбочина на рязкост, когато искате да запазите близките и далечните обекти едновременно на фокус.“

„Що се отнася до скоростта на затвора, обикновено идеална е удвоената обърната кадрова честота. Така че, ако снимате с 25 кадъра в секунда, най-добре е да се стремите към скорост на затвора 1/50. Ако използвате по-бърза скорост на затвора, движенията на обектите може да изглеждат по-скоро нервни, отколкото плавни. Ако снимате при ярка светлина, ще трябва да активирате достатъчно ниска скорост на затвора с отвора на блендата, който искате да използвате, поставете ND филтър (неутрална плътност) на обектива. В тъмни условия използването на по-ниска скорост на затвора може да работи добре, тъй като подобрява размазването при движение и избягва необходимостта от използване на висока ISO настройка, която може да влоши качеството на изображението.“

Техниките на Joel в действие

  • Един творчески начален кадър ще улови вниманието и ще вкорени документалния филм в локацията. Тук Joel монтира фотоапарат на предния капак на колата си и използва безплатното приложение Canon Camera Connect на смартфона си като дистанционно управление, въвеждайки зрителя в сцената. Следващата стъпка е да въведете главния персонаж, който е обект на филма, като го позиционирате в локацията.
  • Когато снимате хора в движение, автофокусът с разпознаване на лица е чудесен за поддържането им на фокус, докато се движат, и гарантира, че ще останат основният обект на внимание. Използвайте достатъчно бърза скорост на Servo AF, за да не изоставате от движението. Обратното важи, когато променяте фокусната точка от една област в сцената към друга, което може да се подчертае чрез използване на малка дълбочина на рязкост, размазваща фона. Този път превключете на по-бавна скорост на Servo AF, за да създадете плавен преход.
  • Не допускайте, че щом снимате видео, в кадъра автоматично ще има движение. За да запазите интереса на зрителя, когато снимате статични обекти, създайте движение чрез накланяне или панорамиране. Можете дори да комбинирате накланяне с панорамиране, за да създадете интересен ефект на завъртане.
  • В сцени с висок контраст има опасност ярките акценти да се размият до бяло, а тъмните сенки да се загубят в черно. Използвайте опцията за снимане HDR (висок динамичен обхват) на Canon за по-балансирана цялостна експонация, която откроява ярките акценти и сенките. Друг добър трик е да използвате кръгъл поляризиращ филтър. Това може да премахне нежеланите отражения и да подсили цвета, като същевременно по-малкото светлина, преминаваща през филтъра, ви позволява да използвате по-широки отвори на блендата и премахва необходимостта от прекалено бързи скорости на затвора.
  • И накрая, не се ограничавайте до говорещи глави. Точно като всеки друг филм, добрият документален филм трябва да има темпо и ритъм. Променяйте позицията си, за да снимате от различни ъгли, или извлечете максимума от Movie Digital IS на Canon, за да минимизирате трептенето на фотоапарата, докато снимате от ръка. Това ви дава свободата да се движите, докато снимате, вместо да бъдете закотвени на едно място. Но нещата не приключват със снимането – творческото редактиране и монтажът на кадрите могат да добавят допълнителен драматизъм и интерес.

Двама китайски рибари с корморани, седнали в дълги лодки с фенери.

За да видите съветите за видео на Joel в действие, прегледайте тази история* за заснемането на рибари при слаба светлина. Заснето с Canon EOS 5D Mark IV с обектив Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM при 24mm, 1/320 сек, f/2.8 и ISO3200. © Joel Santos

Имайте предвид тези съвети следващия път, когато искате да разкажете завладяваща история с фотоапарата си, и ще станете майстор документалист за нула време.

* Достъпно е само на избрани езици.



Написано от Matthew Richards

Свързани продукти

  • Безогледални фотоапарати

    EOS R8

    Преминете към пълнокадрова фотография и видео и реализирайте творческите си амбиции.
  • Безогледални фотоапарати

    EOS RP

    Малък, лек и интуитивен пълнокадров безогледален фотоапарат, идеален за пътуване и всекидневна фотография.
  • DSLR фотоапарати

    EOS 850D

    Направете следващата стъпка в творческия контрол, заснемайки красиви детайлни снимки и зашеметяващо 4К видео с лек DSLR фотоапарат със свързаност, който вдъхновява и се отплаща.

Свързани статии