Helen Bartlett започва да снима деца, когато е тинейджър, в яслата на майка си в южен Лондон. Тя стартира професионалната си кариера през 2003 г. и сега е един от най-изтъкнатите и уважавани фотографи на семейни портрети. Нейните черно-бели снимки използват наличната светлина и изразяват емоционалния спектър на семейния живот. Срещнахме се с нея, за да научим повече за предизвикателството да превърнеш страстта към фотографията в кариера.
Зад обектива: Helen Bartlett – превръщането на страстта към фотографията в кариера
Когато за първи път проявихте интерес към фотографията?
Баща ми беше запален фотограф и като дете имахме тъмна стая у дома. Братята ми и аз имахме фотоапарати, заснемахме много снимки на черно-бяла лента, след което проявявахме и разпечатвахме своите снимки. По това време майка ми имаше детска ясла у дома през работните дни. Когато станах тинейджър, започнах да снимам децата от яслата и да продавам снимките на родителите им, за да изкарам малко джобни пари. След това продължих да го правя, докато следвах в университета, защото винаги съм искала да стана фотограф. Но си мислех, че е само мечта и вероятно ще се занимавам с друго.
Как се превърна във ваша кариера?
След като бях опитала няколко други професии и все още исках да бъда фотограф, по-големият ми брат ми даде малък заем, за да създам фирма за детска фотография, и сякаш всичко се случи в точния момент. Цифровата фотография стана по-достъпна, ето защо си купих Canon EOS 10D, компютър и заживях с родителите си, докато си стъпя на краката.
Какви предизвикателства трябваше да преодолеете?
Основните предизвикателства, започвайки тогава, бяха същите каквито са и сега. Основната трудност е намирането на клиенти. Може да правите най-хубавите снимки на света, но ако хората не знаят за вас, трудно ще привлечете повече клиенти. А когато започвате, да се научите да работите с деца изисква време и опит. Спомням си как снимах четири малки момченца в апартамент на приземния етаж през един дъждовен ден и си мислех, че би било интересно и забавно предизвикателство това да е моя професия. Колкото по-дълго работите с деца, толкова повече начини научавате да извлечете най-доброто от тях и да сте сигурни, че всички се забавляват през цялото време.
Какви съвети бихте дали на начинаещите професионални фотографи?
Едно от нещата, които не трябва да забравяте, е че фотографията рядко е път към богатство. Изисква се много усърдна работа, ето защо преди хората да се откажат от основната си професия, трябва да разберат, че нещата не се случват за една нощ. Моят съвет е: научете колкото можете повече. Интернет е страхотен ресурс за практическа помощ и техники за учене. Но най-важното нещо е практиката. Защото нищо не е по-добро от това да снимате. Добра идея е просто да правите снимки на приятелите и семейството си, преди да поемете платени поръчки. Колкото повече снимате, толкова повече трикове научавате и оформяте стила си.
Какво оборудване използвате в момента?
Работя с две системи за фотоапарат в момента, докато правя прехода към безогледални. Все още имам любимия ми Canon EOS-1D X Mark II, който използвам с Canon EF 85mm f/1.4L IS USM, Canon EF 35mm f/1.4L II USM и обектив Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM. Децата се движат бързо и изключителният автоматичен фокус и качеството на здравата конструкция на серия EOS-1 D X са фантастични за моментите, в които не знаете какво ще ви поднесе сесията – пясък, течност за балончета, плюшени играчки – с ентусиазирани деца всичко може да се случи.
През 2020 г. добавих Canon EOS R5 към комплекта си, което е страхотно. Наистина се наслаждавам на проследяването на лице и очи, подвижния сензорен екран и 5940 позиции за автоматично фокусиране, които ми позволяват да създавам нови и интересни композиции за моите клиенти. Използвам несравнимия Canon RF 50mm F1.2L USM, който смятам за свой основен обектив. Също така използвам чудесния универсален Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, който харесвам заради макро функцията му, правеща го идеалния обектив за заснемане на новородени. Ще добавя обектива Canon RF 85mm F1.2L USM към комплекта си през 2021 г. Качеството на новите RF обективи е изумително.
Винаги препоръчвам да се инвестира в бърз обектив с фиксирано фокусно разстояние, тъй като той ви позволява да снимате на закрито, като използвате естествената светлина, което е чудесен начин да научите за диафрагмата и скоростите на затвора. Висококачественият и ценово достъпен Canon EF 50mm f/1.8 STM е чудесен обектив с фиксирано фокусно разстояние, с който да експериментирате. Еквивалентът за тези, които използват пълнокадрови безогледални системи за фотоапарати на Canon, ще бъде обектив Canon RF 50mm F1.8 STM.