Южноафрикански рейнджър за борба с бракониерството претърсва заграждение за животни в тъмното. „Все още се уча как да се ориентирам в различни ситуации. Не спирайте да си задавате въпроси“, съветва Gulshan. Заснето с Canon EOS 5D Mark III (вече предшественик на Canon EOS 5D Mark IV) с обектив Canon EF 35mm f/1.4L USM (вече предшественик на Canon EF 35mm f/1.4L II USM) при 1/80 s, f/1.4 и ISO3200. © Gulshan Khan
Ръцете са хванали здраво коня на въртележката с цвят на бонбони, лицето сияе от вълнение, хиджабът се вее като наметало на супергерой. Това не е типичният образ, който виждате на младо момиче от мюсюлмански произход – и точно затова е една от любимите снимки на посланика на Canon Gulshan Khan. „Мюсюлманите, особено жените и момичетата, невинаги сме изобразявани като общителни човешки същества, каквито всъщност сме. Използвам „ние“, защото това е моята собствена общност“, обяснява южноафриканският фотожурналист. „Виждаме толкова много страдание и различно отношение в изображенията от африканския континент. А тук това момиче е толкова радостно, снимано с достойнство.“
Примерът на Gulshan ни напомня на какво е способен фотоапаратът. Снимките, които създавате, могат да увековечат едноизмерните начини на това как гледате на света или могат да разкрият нещо повече. Това е особено вярно, когато става въпрос за снимане на култури или общности, различни от вашите, независимо дали това е в близкия квартал, или някъде, до където сте пропътували хиляди мили. За Gulshan това е част от работата й. Като независим фотожурналист, чиито снимки са били публикувани в National Geographic, The New York Times и The Guardian, и бивш сътрудник на Агенция Франс прес (AFP) на свободна практика, Gulshan редовно прави снимки на хора и места в родната си държава и извън нея. Тук тя обяснява как можете да създадете впечатляващи, но уважителни културни фотографии.